3 boyutlu TV geleceği Berlin'de gösteriyor

Dünyanın en büyük elektronik fuarı IFA bu yıl, hızlı internet bağlantısı ve 3 boyutlu televizyon teknolojisinin biraraya geldiği yenilikleri vitrine çıkarıyor

  1. Haberler
  2. Teknoloji
Perşembe 04.09.2009 ABONE OL
Almanya'nın başkenti Berlin'de bugün kapılarını ziyaretçilere açacak olan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA, Almanya'nın başkenti Berlin'de bugün kapılarını açıyor. 60 ülkeden bin 164 şirketin katıldığı, 120 bin metre kapalı alanda düzenlenen fuarda bir yıl sonra evlerde kendini gösterecek teknolojiler tüketiciyle buluşuyor. 9 Eylül'e kadar sürecek olan IFA, 2006 yılından sonra iki yılda bir yerine her yıl düzenleniyor. Fuarda bu yıl hızlı internet bağlantısı ve 3 boyutlu televizyon teknolojisinin biraraya geldiği teknolojiler sergileniyor. Televizyonda enerji tüketimi ve ince ekran teknolojisi IFA'da firmaların yarıştığı diğer bir konu. LED TV ve LCD TV teknolojileri daha az elektrik tüketme konusunda yarışıyor. Yine televizyon ekranı kalınlıkları 5 santimin altına düşüyor.

LED TV'LER EVLERE GİRDİ

Berlin Fuar Müdürü Christian Göke, Tayvan ve Hong Kong'dan bazı önemli şirketlerin katılmayacağını, Çin'den çok sayıda şirketin IFA'da stand açacağını söyledi. "Eğlence ve İletişim Elektroniği" adlı derneğin başkanı Rainer Hecker ise Almanya'da televizyonlardaki fiyat düşüşlerinin yüksek olduğunu, yıl sonunda bu alanda cirolarda yüzde 1.5 oranında düşüş beklendiğini belirtti. 1 yıl önce IFA'da Sony ve Samsung standlarında yüksek fiyatlarla kendini gösteren LED teknolojisine sahip televizyonlar evlere girmeye başladı bile. Daha önce 84 ekran olarak karşımıza çıkan LED TV'ler şimdiden 127 ekrana ulaştı. 127 ekran LCD TV fiyatları 2 bin TL civarına inerken LED TV fiyatları 5 bin TL üzerinde. IFA fuarında Sony ve Samsung ilk LED ekran televizyonların tanıtımını yaparken, şimdi bilgisayar ekranı gibi kullanılan internet TV'ler geliyor. Facebook, Youtube gibi web siteleri televizyon ekranında. Bilgisayarda açılan Windows pencereleri televizyon ekranına taşınıyor. Samsung, Sony, LG ve Philips gibi dünya markaları dışında Vestel ve Beko da internet televizyonu konusunda çalışmalar yürütüyor. Ancak internet televizyonundan çok hızlı internet bağlantısı yüzünden taşıyıcı konumdaki servis sağlayıcılara bağlı.

TÜRKİYE 2010'DA İZLEYECEK

Türkiye'de internet televizyonu konusunda çalışmalar devam ediyor. IPTV olarak adlandırılan servis için Türk Telekom ihaleyi geçtiğimiz yıl yapamıştı. Şimdi internet televizyonu kutuları ve televizyonlarla ilgili üreticilerle görüşmeler yapılıyor. 2010'dan itibaren dijital kutu ve televizyonların Türkiye'de de satılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU