Nokia ile anlaşma masadan döndü

Vestel İcra Kurulu Başkan Vekili Turan Erdoğan 1996 yılında tüplü televizyon da üreten Nokia fabrikaları ile birlikte 3 yıllık isim hakkı konusunu pazarlık yaptıklarını ancak fiyat konuşmadan masadan kalktıklarını açıkladı

Cumartesi 05.09.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 05.09.2009
ABONE OL
En yeni teknolojilerin görücüye çıktığı Berlin'deki dünyanın en büyük tüketici elektronik fuarı IFA, dün Vestel İcra Kurulu Başkan Vekili Turan Erdoğan'ın Nokia markasıyla ilgili ilginç açıklamalarına sahne oldu. Zorlu Grubu'nun Vestel'i satın aldıktan sonra 1996 yılında Avrupa'da marka arayışına girdiğini ve bu çerçevede Nokia ile de görüştüğünü açıklayan Erdoğan "Nokia bize Almanya ve Avusturya'daki fabrikalarını devralırsak, 3 yıllık marka haklarını alabileceğimizi söyledi. Asıl istediği fabrikaları devretmekti. Nokia CEO'su cep telefonuna odaklanacaklarını söyledi. Ancak daha fiyat konuşmadan fabrika devri aşamasında iş takıldı" dedi. Nokia'nın Zorlu Grubu'na yüzde 40'lık Türk Kablo hissesini önerdiğini anlatan Erdoğan "Biz ilgilenmedik" diye konuştu.

"HEDEF AFRİKA"
15'inci kez katıldıkları IFA için 2 milyon euro harcadıklarını belirten Erdoğan "IFA en önemli satış fuarımız. 1.5-2 milyon adet TV siparişi alırız, bu fuarda." dedi. Vestel'in kredi notlarının düzeldiğini 2008'in ilk 6 ayında 73 milyon TL olan zararlarının bu yılın ilk 6 ayında 10 milyon TL kara döndüğüne dikkat çeken Erdoğan, "Avrupa'da LCD pazarındaki payımızı yüzde 11'den yüzde 14'e çıkarttık. Beyaz eşyada da yeni ürün ve pazarlarla atak yapıyoruz LCD TV dünyada artış oranı 25 iken biz yüzde 61'e ulaştık. Avrupa'da tüplü televizyonda 4 tanesinden 1'i Vestel'di. Şimdi LCD'de Avrupa'da yüzde 25 pazar payını hedefliyoruz. Bunu yaparsak Avrupa'da 1 numara oluruz." dedi.

"İŞÇİLERİ GERİ ALDIK"
Erdoğan ihracat artışı için Avrupa dışında pazarları da hedeflediklerini ifade ederken hedeflerini şöyle özetledi: "127 ülkeye ihracat yapıyoruz. Şimdi Afrika ve Güney Amerika'da yeni pazarlar keşfediyoruz. Afrika'da Cezayir, Fas, Tunus'un yanısıra Uganda, Kenya, Gana ve Etiyopya'ya; Asya'da Endonezya ve Malezya Güney Amerika'da ise Brezilya, Arjantin, Peru ve Kolombiya gibi ülkeleri hedefliyoruz Eylül ayında 700 bin LCD, 50 bin tüplü TV üreteceğiz. Afrika'da da insanlar LCD televizyon ağırlıklı ürünleri tercih ediyor. Afrika ve Güney Amerika'ya ihracatımızın yüzde 20'sini bu ülkelere yapabilirsek çok iyi. Kriz yüzünden çıkardığımız insanları işe geri almaya başladık."

VESTEL, FASHİON TV İLE PODYUMLARI FETHEDİYOR!
Kadife ve kristal taşlarla süslü Fashion TV özel Full HD televizyonlar özel Fashion TV kulüpleri için üretiliyor. Yurtdışında Finlux markasıyla satılacak televizyonlar için özel tasarımlar yapılmış. Türkiye'de Vestel markasıyla satılacak Fashion TV özel tasarımlı televizyonların gece kulüplerinde ilgi görmesi bekleniyor.

https://www.sabah.com.tr