Sıkışan Avrupalı cep telefonuna sarılıyor

Avrupa'da tuvalet arayanlar, sokakta tuvalet sormak yerine iPhone'un GPS'inden yararlanıyor

Pazar 20.09.2009
Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL
İtalya'ya yaptığı bir ziyaret sırasında sokaklarda uzunca tuvalet arayan Fransız, iPhone için GPS yardımıyla umumi tuvaletlerin yerlerini gösteren hizmet birimi kurmaya karar verdi. İnternet uygulamalarında uzman bir Fransız şirketinin kurucularından birinin fikriyle hayata geçirilen dünyanın ilk ''umumi tuvaletler tabanı'' projesi, GPS sayesinde, dünyanın neresinde olursanız olun en yakın umumi tuvaleti bulmanıza yardımcı oluyor. Hatta size en yakın tuvalete nereden girebileceğinizi bile gösteriyor. Mayıs ayında başlatılan uygulama ücretsiz yükleniyor. İngilizcesi ''toilet finder'' olan sisteme her hafta yeni tuvalet adresleri yağıyor.

DÖRT DİLDE HİZMET VERİYOR

Merkezi Fransa'nın Bordo kentinde bulunan BeTomorrow adlı şirketin müdürü Sylvie Clin de ''Böyle bir başarı karşında şaşırdık'' diyor. Fransızca, İngilizce, Almanca ve İspanyolca olarak 4 dilde hizmet veren uygulamayı Fransızların yüzde 44'ü, Britanyalıların yüzde 23'ü, Almanların yüzde 11'inin sık sık kullandığı ve yavaş yavaş Amerikalıların da kullanıcı olmaya başladığı belirtiliyor. Projenin mühendisi, günde 30 dakikasını siteyi yenilemekle geçiriyor ve veri tabanına dahil etmeden önce bir tuvaletle ilgili çok sayıda kişiden bilgi gelmesini bekliyor.

APPLE 3 YILDA 30 MİLYON İPHONE SATTI
1.8 milyar uygulama indirildi:
Son 3 yılda dünya çapında 30 milyon adet iPhone satıldı. App Store'a iPhone için toplam 75 bin uygulama geliştirildi. Bu uygulamalar 1.8 milyar kez indirildi.

iTunes'tan 8.5 milyon şarkı indirildi
iTunes, kısa bir süre içerisinde dünyanın en büyük müzik marketi haline geldi. iTunes'dan toplam 8.5 milyar şarkı indirildi. Toplam 100 milyon üyesi olan iTunes, internette en çok üyesi olan siteler arasında.

100 milyon iPod Nano satıldı
Apple şimdiye kadar 220 milyonun üzerinde iPod sattı. Bu modeller arasında en çok ilgiyi 100 milyon adetlik satışla iPod Nano gördü.Amerika'da yüzde 73 pazar payı olan Apple'ın en yakın raibi yüzde 18'le "diğer" markalar.