Dijital fotoğraf makineleri alacakaranlıkta futbol peşinde

Sony Twilight etkinliğinde dijital fotoğraf makineleri ve video kameralar dünyanın 7 ayrı doğa harikası bölgesinde alacakaranlıkta futbolla ilgili karelerin peşine düştü. Ortaya çok ilginç manzaralar çıktı

Perşembe 25.09.2009
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
Alacakaranlıkta futbol aşkı çocukluktan kalma eve gitmeyen haylaz çocukların uzak olduğu bir görüntü değil. Sony dünyanın 7 yerinde alacakaranlıkta en güzel görüntülerin oluştuğu yerlerde futbol etkinliği düzenledi. SABAH gazetesi olarak etkinliğe biz de davetliydik.. Bizim davet edildiğimiz yer Arjantin, Brezilya ve Paraguay'ın komşu olduğu IGUAZU Şelaleleri oldu. Sony Twilight futbol kampı tam şelalenin ortasındaki adacığa kurulacatı. Ancak nehirde su seviyesi tam 9 metre yükselince etkinlik şelalelere yakın yerlilerin yaşadığı bir köye alındı.

GECE GÜNDÜZE EŞİT

Tarih olarak gece ve gündüzün eşitlendiği 22 Eylül tarihi seçilmişti. Iguazu Şelaleri'nde 18:36 da alacakaranlık resimleri çekilirken G. Afrika ve Avustralya 23 Eylül'de diğer şehirlere eşlik etti. Yarışmanın adı Sony Twilight. Twilight'ın Türkçe anlamı, 'alacakaranlık'. Sony, bu zevkli yarışma için dünyanın 7 ayrı coğrafyasında özel futbol sahaları seçti. Şanslı fotoğrafçılar, işte bu 7 coğrafyadan birine gidip, alacakarnlık çökmeye başladığı anda santrası yapılacak maçlardan kareler aldı. Kazanan 6 fotoğraftan biri de Türkiye'den katılan Alpay Erdem'in karesi oldu.

DÜŞÜK IŞIKTA DETAY

Kameralar harekete geçmeye başladığında takımlar sahaya çıkmış oldu. Arjantin'de Fransa ve İspanya'dan amatör futbol takımları karşılaştı. Karşılaşma kıran kırana geçerken Avrupa'nın farklı ülkelerinden medya temsilcileri kamera ve fotorğraf makinelerine sarıldı. Ortaya harika görüntüler çıktı. Twilight Football etkiliğinin fotoğrafçıları Sony'nin yeni ürün yelpazesini, Exmor R CMOS sensörünü deneyimleme fırsatı buldular. Modeller, zorlu şartlarda çekim yaparken görüntüdeki hataları azaltan iki ayrı yeni çekim moduyla düşük ışıkta özel detayları yakalama özelliğine sahip. Anti- Motion Blur modu, daha az bulanıklık ile net, kompozit görüntüler üretmek için altı kare üst üste koyarak Twilight Football etkinliğinde değerini gösterirken, Handheld Twilight modu ise altı karelik yüksek hızlı bir çekimi, oldukça azalan gürültü seviyeleri ile en iyi şekilde tek bir görüntü yaratmak için birleştirdi.

DÜŞÜK IŞIK FOTOĞRAF MAKİNELERİNİ ZORLUYOR
Alacakaranlık ışığın yetersiz olduğu ortamda flaş kullanmadan iyi fotoğraf çekmeyi sağlıyor. Zor ama bir o kadar da güzel fotoğraf kareleri bu düşük ışıkta elde ediliyor. Sony bu etkinlikle Exmor R CMOS sensörün gücünü de gözler önüne çıkarmaya çalıştı. Bu teknoloji en düşük ışıkta bile görüntü almayı kolaylaştırıyor.