Türk sanayicisinin yapay gözünü dünya devi kaptı

Yapay görme teknolojisi konusunda uzmanlaşan Vistek, dünya devi Alman ISRA ile ortak olarak Türk sanayicisinin üretim kalitesini artıracak. Ortaklık, ihracat yapan şirketlerin rekabet gücünü artıracak

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Otomotivden cama, ambalajdan arkeolojiye farklı üretim ve hizmetmerde kullanılan yapay görme sistemleri hata oranını düşürüyo ve üretim süresini kısaltıyor. Türkiye'de Şişecam ve Erdemir Çelik'in hatasız üretim yapmasını sağlayan sistemler Vistek'e ortak olan ISRA tarafından kuruldu. 10 yıl önce Vistek şirketini kuran Prof. Dr. Aytül Erçil yapay görme teknolojisi çözümlerini ulusal ve uluslararası projelerle adını duyurdu. Vistek gibi yapay görme konusunda dünya lideri olan Alman ISRA ile ortak oldu. Alman lisesi mezunu Enis Ersu tarafından kurulan ISRA, Vistek'in satın alma opsiyonunu da elinde bulunduruyor.

BÖLGEDE BÜYÜYECEK

Anlaşmayla ilgili bilgi veren Vistek Yönetim Kurulu Başkanı Aytül Erçil Vistek'i çocuğu gibi gördüğünü ve anlaşmayı yapmadan önce çok düşündüğünü, ancak en iyisinin de bu olduğunu söyledi. Erçil, şirketin geleceğiyle ilgili şunları söyledi. "Vistek çözümlerini ISRA aracılığı ile tüm dünyaya sunacak. Şirketin çalışan sayısı 2 veya 3 yıl içinde 10'dan 35'e çıkacak. Biz en iyi bildiğimiz işe, yani teknolojiye odaklanırken satış ve pazarlamada ISRA'nın küresel gücünden faydalanacağız. ISRA İcra Kurulu Başkanı Enis Ersü, ortaklıkla ilgili yaptığı açıklamada: "Biz 1 + 1'in 3 hatta 4 ettiğini göstermeye çalışacağız. Vistek, yaptığı projelerle bizi kendisine hayran bıraktı" dedi. İki şirketin bundan sonraki stratejisi hakkında bilgi veren Ersü: "Vistek'le kurulan ortaklık sayesinde, Türkiye, Yakın ve Ortadoğu'da büyümemize ivme kazandıracak bir üs olacak. Yüksek teknoloji gerektiren alanlarda bile yapay görmenin sağlayabileceği potansiyelin henüz sadece üçte biri gerçekleştirilebilmiş durumda. Türk sanayicileri yapay göz konusundaki avantajları yeni yeni öğreniyor" diye konuştu. Toplantıda konuşan Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker, teşvik mekanizmaları ile üniversitelerde üretilen bilginin ticarileşmesinin önünün açıldığını, böylelikle üniversite-özel sektör işbirliği alanında başarı öykülerinin gerçekleştiğini ifade etti.