Mağaza açılışında kuyruk, dizüstünde mini, moda oldu

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
2009 yılında satılan her 5 dizüstü bilgisayardan 1 tanesi mini oldu. Cep telefonu bayileri bir anda dizüstü bilgisayar bile satmaya başladı. 4 milyon abone 3G başvurusu yaptı ancak gerçekten 3G kullanıcı sayısı yarım milyonu ancak buldu. 3G'nin uygulamalar tarafında tam hazır olmasa da rekabeti artırarak TTNET'in WiFi hizmetini ücretsiz sunmasına neden oldu. 3G, USB modemler yok sattı. Mevcut mağazaların sayısı ve satış alanları büyüdü, neredeyse her ay yeni bir açılışta mağazaların önünde kuyruklar oluştu. Yılın son ayında da Best Buy 2 yıllık hazırlıktan sonra Avrupa'daki ilk mağazasını İzmir Balçova'da açtı.

CEP'TE 2009
Akıllı cep'te dokunmatik modası:
iPhone 3G S önceki modeli kadar ses çıkarmasa da Turkcell 45 gün satacak ürün bulamadı. Google Android işletim sistemi ilk olarakGeneral Mobile tarafından pazara sunuldu. Dokunmatik ekran yatırımına isteksiz de olsa yanıt veren Nokia N97 ile en çanpıcı ürününü piyasaya sürdü.

DİZÜSTÜNDE 2009
Mini ve ucuz bilgisayar
: Mini dizüstü bilgisayar satışlarında HP ile Turkcell'in 3G kampanyası, Türk Telekom'un LG ve Toshiba mini dizüstü kampanyalarında öne çıktı. Acer ise yılın son çeyreğinde çıkardığı Android ve Windows 7'i beraber kullanan modeli tüketiciye yeni seçenek sundu.

TELEVİZYONDA 2009
Tüplü televizyon unutuldu. Mağazaların açılış ve kampanyalarında LCD TV baş aktör oldu. Samsung yılın ortasına doğru incecik gövdesiyle şaşırtan LED TV, yüksek fiyatına rağmen büyük ilgi gördü