TV'de incelik, boyut ve içerik yarışı

Cep telefonu veya bilgisayarlar değil, kıyasıya rekabet televizyon teknolojilerinde yaşanıyor. Televizyon üreticileri LED ekranlarla incelik, 3 boyutla görüntü teknolojisi ve içerik ile internet özelliği üzerinden yarışıyor. 25 yılda televizyonlarda rekabet hem boyut, hem içerik hem de teknoloji değiştirdi

Yazın sıcak ünleri yaklaşırken TV'lerde LED teknolojisiyle birlikte incelmeye başladı. Televizyonlar elbiseler gibi incelirken renk kalitesi artıyor, enerji tüketiminde cimri davranıyor. Ancak asıl büyük rekabet 3D, LED ve internet üzerinde yaşanıyor. Tüplü televizyonların renkliye döndüğü, Dallas'ın en çok izlenen tek kanallı televizyonlarından çok kanallıya geçişte Sabah Gazetesi büyümeye devam ederken, yüksek çözünürlüklü yayınlar ve 3 boyutlu teknolojide rekabet doruğa tırmanıyor.

İNCE OLSUN
2 parpak kalınlığında tek kişinin bile taşıyabileceği ağırlıkta LED TV'ler hem yerden hem de elektrikten tasarruf sağlıyor. Samsung LED TV ile geçen yıl başlayan rekabet, LG, Vestel ve Beko'nun da katılmasıyla alevlendi. LED TV teknolojisini kullanan televizyonlar fiyatları da yukarı çekti. 40 inç ekrana sahip LCD televizyonların fiyatı 1000 TL civarına yaklaşırken, LED ekranlarla 106 ekranlık LED TV'lerin fiyatı ise yeniden 3 bin TL civarına yaklaştı.

3 BOYUT VE İNTERNET
Televizyonları aptal kutusu olmaktan kurtaracak yeniliklerden biri de İnternet üzerinden geliyor. Dijital yayıncılık internetin sunduğu sayısız nimetle artık televizyonları tek yönlü yayın yapan cihaz olmaktan kurtarıyor. İnsanlar istediği kanaldaki dizi, film, haber ya da maçları istediği anda izleme şansını yakalıyor. Yani kumanda izleyiciye geçiyor. Son 2 yıldır fuarlarda boy gösteren 3 boyutlu yayın teknolojisi de Dünya Kupası'nda sınav verecek.

İSTER CANLI İSTER USB'DEN YAYIN
LED TV'lerden başı dönen tüketiciler nasıl televizyon seçeceğine karar veremiyor. Samsung geniş LED ekran seçeneği ile pazara ilk giren marka oldu.Samsung 8 serisi modelleri piyasaya süren firma 4 HDMI girişi USB girişi ve çakıl taşı şeklinde kumandasıyla dikkat çekiyor. 7 serisine göre 200 Hz motion plus teknolojisiyle dikkat çekiyor.

SABİT DİSKLER DE TV DOST OLDU
Vestel LED TV'de incelik ve tasarım dışında internet erişimi ve dışarıdan bağlanan bellek ve sabit disklere bile destek veriyor. Vestel LED TV, Ethernet girişi sayesinde Flickr, Youtube, Google Maps, Ebülten gibi TV içine tanımlanmış internet sitelerine girmeyi sağlıyor. Menü içinde kolayca kullanmayı sağlayan arayüz farklı depolama cihazlarının bağlanmasını sağlıyor.

İNCELİK DUVARA RENKLE YAKIŞIYOR
Led TV'lerin boyutları televizyonları resim tablosu boyutlarına dönüştürüyor. LED TV'lerde de kullanılan Philips Ambilight Spectra 3 ile izleme deneyiminize yeni boyutlar ekleniyor. Bu patentli Philips teknolojisi ekranın arkasından duvara bir ışık huzmesi yansıtarak ekranı daha da genişletiyor. Ambilight TV'nin etrafındaki ışığın rengini ve parlaklığını görüntüye uyacak şekilde otomatik olarak ayarlıyor.

BİLGİSAR TV AŞKI KABLODA
İnceliği LED TV ile evlere taşıyan yerli markalardan Beko LED TV'nin öne çıkan özelliklerinin başında yüzde 40'a varan enerji tasarrufu geliyor. Beko LED TV'ye USB belleği taktığınızda kolay menü ile müzik, film, video ve fotoğraflara erişilebiliyor. 4 HDMI girişi ile dijital ses ve görüntüyü aktarma teknolojisi ve PC girişi (VGA), Scart bağlantısı, Beko LED TV'nin diğer etkileyici ürün nitelikleri arasında yer alıyor.

BİZE ULAŞIN