İnternet kullanımında Avrupa birincisiyiz

Avrupa’daki internet kullanıcılarıyla ilgili istatistikleri belirlemek amacıyla yürütülen Mediascope Europe 2010 araştırmasının Türkiye sonuçları, 27 Nisan Salı günü Microsof Türkiye ofisinde düzenlenen toplantıda açıklandı. İnternet ile birlikte değişen yeni tüketici profilinin irdelendiği Avrupa İnteraktif Reklamcılık Birliği (EIAA) toplantısında söz alan EIAA başkanı Alison Fennah markaların pazarlama ve reklam çalışmaları açısından interneti büyük bir dikkatle değerlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Internetin ve online reklamcılığın tüketici yaklaşımlarını hızla değiştirdiği günümüzde, Microsoft Türkiye ofisi Avrupa Interaktif Reklamcılık Birliği (European Interactive Advertising Association / EIAA) toplantısına ev sahipliği yaptı. 27 Nisan 2010 Salı günü Microsoft Türkiye merkezinde gerçekleşen toplantıya EIAA Başkanı Alison Fennah ile Microsoft Türkiye Tüketici & İnternet Servisleri Genel Müdürü Ebru Çapa başta olmak üzere, pek çok yerli ve yabancı konuk katıldı.

Toplantıda, telefonla görüşme ve online anket yöntemleri kullanılarak Avrupa çapında 23.500 katılımcı ile gerçekleştirilen Mediascope Europe 2010 araştırmasının Türkiye sonuçları açıklandı. Araştırma genişbant kullanımında ve kablosuz internet erişiminde Avrupa'dan daha iyi konumda olduğumuzu gösterirken, internete erişim açısından da Türkler Avrupalılara oranla daha aktif bir tüketici topluluğu oluşturuyor.

İlk kez Avrupa genelinde 10 ülkede 2004 yılında düzenlenen Mediascope Europe araştırması, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, Norveç, İsveç, Polonya, Portekiz, Rusya, İsviçre ve Türkiye'de internet'in yanı sıra, radyo, TV, mobil, dergi ve gazete gibi mecraların tüketimini ve tüketim alışkanlıklarındaki değişim trendlerini gözler önüne seriyor.

İşte Türkiye'de internet kullanımına ilişkin çarpıcı bilgiler:

BİZE ULAŞIN