En pahalı televizyon Türk vekilinde

Samsung'un dünyanın en ince en pahalı ve yaklaşık 20 bin TL'lik Full HD LED 9000 serisi televizyonu İstinye Park'taki mağazadan bir milletvekili satın aldı

Pazar 05.09.2010
ABONE OL
Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA'da (Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı) ilk kez sergilenen Samsung Full HD LED 9000 serisi Türkiye'de geçen hafta piyasaya çıkar çıkmaz büyük ilgiyle karşılaştı. 55 inç (1.4 metre) büyüklüğünde 20 bin TL'lik LED 9000 modelini uzun süredir bekleyen milletvekili hemen satın aldı. Mağaza yetkilileri Milletvekilinin adını vermekten kaçındı. 7.98 mm inceliğinde ve gömme ses sistemi özelliklerine sahip Samsung Full HD 3D LED 9000 serisi, bugüne kadar satılan en ince ve Full HD 3D LED TV serisi olduğunu belirtiliyor. Samsung, LED 9000 serisi ilk dokunmatik ekran uzaktan kumandası ile birlikte pazarlanıyor. 'Touch Control' adı verilen ve 9000 serisi ile birlikte sunulan bu uzaktan kumanda, kullanıcılarına evlerinin her köşesinden izledikleri programı kumandalarından da izleyebilme ayrıcalığını sunuyor. 20 bin liraya satılan televizyon 2 boyutlu görüntüleri 3'üncü boyuta taşıyabiliyor. Neredeyse anten ve diğer girişlerin olmadığını düşündürecek kadar ince bir tasarıma sahip.

5 BİN ADET 3D TV SATILDI

Samsung yetkilileri 3D yani 3 boyutlu televizyon satışlarının 5 bin adedi geçtiğini ifade ederken GfK Türkiye araştırmasına göre fiyatı 2 bin euronun üstüne satılan LED TV'ler pazarın sadece yüzde 1'ini oluşturuyor. İnce ekran televizyon pazarında tüketicinin yüzde 80'den fazlası bin euronun altında ürünler tercih ediyor. Dünya Kupası nın etkisiyle Türkiye'de kımıldama olmasıyla adet olarak 2009'un tüm satışlarının 3'te 2'si sadece 7 ayda gerçekleşti. 2010 yılının ilk 7 ayında toplam 530 milyon euroluk ince ekran TV satıldığı GfK Türkiye araştırmasında araştırmada belirtiliyor. Türk tüketicisi telefon, beyazeşya da olduğu gibi TV alırken de fiyata dikkat ediyor. Tüketici yüzde 75 hatta 80 oranında yaklaşık 2000 liranın altındaki ürünlerde karar kılıyor. Yine GfK Türkiye araştırmasına göre Full HD yani yüksek çözünürlüklü TV'erin fiyatlarının 2 bin TL'nin altına düşmesi tüketicinin adet bazında tercihini olumlu etkiledi. Yani neredeyse her 2 kişiden biri yüzde 45'lik oranda tüketici Full HD TV tercih etti.