Bu siyah adaptöre dikkat!

Genel kullanıma açık bilgisayarları sıklıkla kullanıyor musunuz? Eğer cevabınız evetse size bir uyarımız var. Bilgisayarı kullanmadan önce kasanın arkasına bakın, eğer resimde gördüğünüz siyah adaptör kasanıza takılıysa o bilgisayarı kullanmayın...

Çarşamba 29.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010 09:52
ABONE OL
Keylogger (Tuş kaydedici) olarak bilinen bu ek adaptör, kötü niyetli kişiler tarafından klavyedeki tuş vuruşlarının kaydedilmesi ve bunun sonucunda kişilerin şifre ve kişisel yazışmalarının ele geçirilmesi için kullanılıyor.

Bu kişiler istedikleri zaman bunlara ulaşıp yazdığınız her tür bilgiyi görebilirler. Bu yolla sizin e-mail şifreniz, kredi kartı numaranız gibi hayati önem taşıyan bilgileriniz çalınabilir. Kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen keylogger, bilgisayarda yapılan her türlü işlemlerin bir kaydını tutar, bu kayıtlar klavyeden girilen bilgilerin yanı sıra ekran görüntüleri de olabilir.

Son zamanlarda internet kafelerde kullanımı artan bu adaptör, özellikle bankaların internet şubelerine girişte basılan tuşların kaydedilmesi ve internet ortamından başkalarına iletilmesi için kullanılıyor.

Havalanları, internet kafeler, oteller gibi genel kullanıma açık yerlerde bilgisayar kullanırken güvenliğiniz için yapacağınız tek şey; kullandığınız bilgisayarda böyle bir adaptör olup olmadığını kontrol etmek...