Dünyayı bekleyen tehlike

İngiliz ve Amerikalı astronomlar, "2010 ST3" adı verilen 150 metre çapındaki göktaşının, Ekim ayının ortalarında Dünya'nın 6.4 milyon kilometre yakınından geçeceğini açıkladı.

Çarşamba 29.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010 17:12
ABONE OL
Daily Mail gazetesi, "2010 ST3" adı verilen 150 metre çapındaki göktaşının, Ekim ayının ortalarında dünya'nın 6.4 milyon kilometre yakınından geçeceğini yazdı. Gazete, 2010 ST3 göktaşının, dünya için tehlike yaratabilecek gök cisimlerini belirlemek üzere kullanılan Pan-STARRS sisteminin belirlediği ilk potansiyet tehlikeli obje olduğu kaydetti.

Pan-STARRS adlı sistem kullanılarak 16 Eylül'de keşfedilen ve fotoğraflanan göktaşının, dünyadan sadece 32 milyon kilometre kadar uzakta olduğunu belirtiyorlar.

Hawaii Üniversitesi'nden Robert Jedicke, "Göktaşının Dünya'ya yakın gelecekte çarpma riski bulunmasa da, onu keşfetmiş olmamız Pan-Starrs'ın potansiyel tehlike içeren göktaşlarını bulmakta başarısını gösteriyor." açıklamasını yaptı.

En büyük göktaşlarının hepsinin kaydının tutulduğunu belirten bilim insanları, bir kilometrenin altında büyüklüğü olan bir çok göktaşınınsa henüz keşfedilemediğini açıklıyorlar.

Bu göktaşları, boyutları küçük olsa da, Dünya'ya çarpmaları durumunda kıtasal büyüklükte yıkıma yol açabilecek güçteler. Böylesi çarpışmaların bir kaç bin yılda bir gerçekleştiği hesaplanıyor.