Eyvah, annem Facebook'ta!

  1. Haberler
  2. Teknoloji
Salı 14.12.2010 15:52 ABONE OL
Facebook ilk günlerinde sadece 25 yaşın altındakilerin alanıydı. Ama artık işler değişti. Günümüzde her yaştan ve nesilden Facebook kullanıcısı var. Bu durum, çağın aile hayatı üzerinde yeni gerginliklere yol açabiliyor.

Annelerden, babalardan Facebook arkadaşı olmak için mesaj alındığında ne yapmalı? Ya da bunun tam tersi olabilir; çocuğundan böyle bir talep alanlar nasıl hareket etmeli?

Teknolojinin günümüz ailesine etkileri üzerine bir kitap yazan Susan Maushart, evde kendisiyle zar zor konuşan üç çocuğuyla daha iyi iletişim kurabilmek için üçüne de Facebook'tan arkadaşlık mesajını gönderdiğini anlatıyor.

İkisi, arkadaşlık talebini doğrudan reddetmiş. Üçüncü çocuğu ise, annesinin profilinde neyi görüp görmeyeceğine çok sıkı sınırlamalar getirdikten sonra ancak kabul etmiş.

Susan Maushart'a göre günümüzün çocukları, anne-babaların anlamakta zorlandığı ya da çok geç öğrendiği sosyal iletişim sitelerinde kendi dünyalarını kurarken, evin büyükleri giderek daha ''güçsüz, reddedilmiş ve bir kenara atılmış'' hissediyor.

Fakat ''arkadaşlık'' taleplerinin ardında, gerçekten arkadaş olma niyeti mi var?

Facebook gibi sitelerde çocuklarının zorla arkadaşı olup, bu sayede onlara daha iyi göz kulak olmak isteyen çok sayıda anne-baba var.

Susan Maushart, bu niyetle hareket eden velilerin çocuklarının özel hayatını ihlal ettiğini ve arkadaşlık taleplerinin reddedilmesine şaşırmamaları gerektiğini söylüyor.

Kimi aileler, Facebook arkadaşlığının evde kırgınlık yaratmaması için birlikte karar alıyorlar.

15 yaşındaki Lindsay Stewart, aile içinde kimsenin birbiriyle Facebook arkadaşı olmayacağı yönünde bir anlaşmaya vardıkları için mutlu olduğunu anlatıyor.

Lindsay, ''Annem okulda arkadaş grubumla birlikte bana takılmıyorsa, Facebook'taki grubumda işi ne?'' diye soruyor.

Lindsay'nin annesi Sandy Stewart, kızının bu isteğini anlayışla karşıladığını söylüyor.

İnternet, yeni tür ilişkiler kurma olanağı sağlıyor olabilir ama Sandy Stewart'a göre, ''Anneler, anne olarak kalmalı.''

54 yaşındaki Tim Harness ile 18 yaşındaki kızı Josie ise, Facebook arkadaşı olmaktan karşılıklı çok memnun olduklarını anlatıyorlar.

Üniversitede okumaya başka bir kente giden Josie, babasının arada bir Facebook'tan ne yapıp ettiğini takip etmesinin kendisini rahatlattığını söylüyor:

''Sarhoşken çekilmiş bir fotoğrafımı Facebook'ta babamın görmesi olasılığı var. Ama n'apalım? Özel hayatıma fazla mı girmiş oluyor? Sanmıyorum. Babamdan saklayacak birşeyimin olmaması beni rahatlatıyor. Artık herkesin Facebook'u var.''

BUGÜN NELER OLDU