Çocuklar SIM kart takibinde

Kaybolan çocuklarla ilgili haberler sonrasında SIM kart üzerinden kişi takibi yapan cihazlara ilgi arttı. Çoğu yurtdışında satılan cihazların kullanılması sorunlu, yerli firma sayısı ise oldukça sınırlı

Son günlerde kaybolan çocukların yürek burkan hikâyeleri aileleri çocuklarını takip etmek için teknolojik olanakları zorlamaya başladı. Basit bir SMS onayıyla istediğiniz kişileri takip etmeniz mümkün. Ayrıca mobil baz istasyonları ve GPS antenleri üzerinden de aynı işlemi daha hassas yapabilirsiniz. Kötü niyetli kullanımın önüne geçmek için izne tabi olan bu servisler çokğunlukla yaşlı ve çocuklar için kullanılıyor. Basit bir aksesuvarlarla çalışan cihazlar için ise yurtdışında satılan aparatlar cep telefonu uygulamalarıyla takip ediliyor. Android, Windows Mobile veya Apple iOS işletim sistemi kullanan tüm akıllı cihazlarda kullanılabiliyor.

İZİNLİ KULLANILIYOR
Takip uygulamaları izinli olarak yapılabildiği için operatörler izinli olarak bu hizmeti verebiliyor. Ancak bunun dışında tüketiciler, yurtdışından 20 ile 100 dolar arasında değişen fiyatlarla değişik aksesuvarlar satın alabiliyor. İnternet sitelerinde satılan bu cihazlar, akıllı telefonlar üzerinden kullanılıyor. İndirilen uygulamalarla birlikte konumla ilgili kullanıcıya anlık bilgi verebiliyor. Daha hassas veri elde etmek için kullanılan antenlerin özelliği önem taşıyor. Çocukların rahat kullanabilmesi için kolye, saat veya çantaya takılan bir aksevuar olarak kullanılıyor.

ACABA NEREDE 5255

Takip cihazlarının bir çoğu öncelikle lojistik firmaları için geliştirildi. Uludağ'da bir gencin kaybolması sonrasında hayata geçirilen 'Acaba Nerede' servisi izinli olarak kullanılabiliyor. 5255 Acaba Nerede Servisi ile istediğiniz kişinin konum bilgisini, o kişinin onayı alınması şartıyla öğrenilebiliyor. Turkcell Acaba Nerede Servisi ile yakınlarınızı davet edebiliyor, nerede olduklarını öğrenebiliyorsunuz.

Yurtdışından alırken dikkat!
Eğer cihazları yurtdışından alırsanız, SIM kartlı modellerin kayıt altına alınması gerekiyor. Eğer telefonlar gibi kayıt altına almazsanız, bir süre sonra devre dışı kalabiliyor. Ayrıca bazı cihazların uygulamaları Türkiye'deki AppStore veya Play Store'dan indirilemiyor.

Belirlenen alanın dışına çıkınca SMS ile uyarıyor
Vodafone Xone, Vodafone İspanya Ar-Ge ekipleri ve Oksijen'in ortak çalışmasının eseri FindXone önce İtalya'da kullanılmaya başladı. Vodafone Türkiye'nin Ar-Ge şirketi Oksijen tarafından geliştirilen uygulamanın ne zaman Türkiye'de kullanılacağı belli olmasa da kısa sürede hizmete sunulması mümkün. Cihaz belirlenen bölgenin dışına çıkınca aileyi uyarıyor.

İzcim her yerde takip ediyor!
Kişi takip sistemleri konusunda hizmet veren çok az sayıda yerel firma var. Avea çözüm ortağı İzcim, Kişi Takip cihazı GPS uyduları ve GSM baz istasyonları ile haberleşerek bulunduğu koordinatları belirliyor. GSM şebekesi üzerinden sunucularımıza koordinat bilgisi, pil seviyesi, GPS sinyal durumu gibi bilgileri gönderiyor. Sunucu ile GSM şebekesi üzerinden haberleşerek adres bilgisi alıyor ve cep telefonunuza SMS ile bildiriyor. www. izcim.com adresinden veya akıllı telefon uygulamalarından erişiliyor.

Veri tüketimi çok düşük
Bu cihazlarla sadece konum bilgisi almak istiyorsanız veri tüketimi yüksek değil. Servis sunan firmalar bazen cihazı ücretsiz verebiliyor. Ancak konuyla ilgili servis veren şirket sayısı çok değil. Konum dışında başka bilgilere de ulaşmak isterseniz, veri maliyeti yükseliyor.

Evcil hayvanlar da takip ediliyor
Takip cihazları evcil hayvanların da kaybolduğunda bulunabilmesi için kullanılıyor. Tasmaya takılan küçük bir cihaz hayvanın kapsama alanında takibini sağlıyor. GSM kapsama alanından çıksa da en son bulunduğu konum hakkında bilgi alınabiliyor.

BİZE ULAŞIN