Gözde akıllı pencere açıldı

Geçen hafta bir günlüğüne satışa çıkan ünlü Google Glass'la 3 hafta boyunca İstanbul'u gezip, stadyumda maç seyrettik. Akıllı gözlük şimdilik sadece İngilizce komutları algılıyor

İlk kez 2012'nin haziran ayında tanıtılan Google Glass geçtiğimiz hafta bir günlüğüne tadımlık satışa çıktı. Bin 500 dolara satılan Google'ın akıllı gözlüğünü 3 hafta boyunca test ettik. Uzun süredir merakla beklenen ürünün marifetlerini İstiklal Caddesi'nde kullandık. Ardından gözlükle Fenerbahçe-Antalyaspor maçında gol heyecanını yaşadık. İstanbul Boğazı'nda vapur sefası yaptık. Uzun lafın kısası akıllı gözlüğün sırrına erdik. Binlerce kişinin ilk kullanıcısı olmak için yarıştığı akıllı gözlük Google Glass, henüz pek çok özelliği geliştirme aşamasında. Sadece İngilizce sesli komutları algılıyor. ABD'de kullananlara harita ve Google Now uygulamalarını sunuyor. İnternette sesli arama, görüntülü konuşma, navigasyon, e-posta, ajanda bilgisi, video ve fotoğraf çekme gibi pek çok özelliğe sahip.

YETENEKLER ARTIYOR
İlk bakışta yetenekleri sınırlı gibi görünen ürünün Glassware'a eklenen yeni uygulamalarla kullanım alanları artmış. Sesli komut ve sapındaki dokunmatik yüzey üzerinden yönetiliyor. 720P HD video kaydı yapıp, 5 megapiksel fotoğraf çekebiliyor. Gözlükteki fotoğraf ve videolar kabloyla bilgisayara aktarılıyor. İnternete bluetooth ile telefon üzerinden veya kablosuz WiFi ağından bağlanmak da mümkün.

OKEY GLASS!
Google Glass'ı İngilizce sesli komut vererek veya gözlüğün sapındaki dokunmatik alana parmağınızla dokunarak kullanıyorsunuz. Siz bunları yaptıkça cihaz yeni bir menü açıyor ve komutu yerine getiriyor. Komut vermeden önce cihazı aktif hale getirmek için başınızı 30 derece yukarı kaldırmanız gerekiyor. Saatin bulunduğu 'ok glass' menüsü ekranda belirince gözlük kullanımda demek. 3 hafta boyunca dilimizden düşmeyen 'okey glass' sözcüğüyle cihaz komut almaya hazır hale geliyor. Sonra fotoğraf veya video çekmek için İngilizce komut veriyorsunuz. Eğer cihazın internet bağlantısı varsa, Google da aramak yapmak, Google+ hesabı üzerinden videoda konuşmak, mail ve mesaj göndermek mümkün.

KURULUMU BİRAZ DERTLİ
Google Glass sadece ABD'de kullanıma açıldığı için kurulum işlemi zaman alıyor. Öncelikle Google+ hesabına sahip olmak gerekiyor. Android telefonla kullanmak için myglass uygulamasını indirmeye çalışıyoruz. Bunun için Google sanal mağazası Play Store'un ABD şubesinin kapısını açmak gerekiyor. APK yazılımını akıllı telefona indirip mağazayı kandırmak zorundasınız. Eğer iPhone ile kullanmak isterseniz myglass uygulamasını AppStore'un ABD mağazasından indirmeniz lazım. Ancak iPhone üzerinden internet bağlamak için paylaşımı açmak gerekiyor. Bu da iPhone'un pil tüketimini artırıyor. Google Glass internet bağlantısı için bluetooth üzerinden telefona bağlanıyor. WiFi üzerinden bağlamak için ekstra karekod okutmak gerekiyor.

ÇEK VE ANINDA PAYLAŞ
5 megapiksel fotoğraf çeken cihaz, 15 saniyelik 720 P kalitede video kaydı yapıyor. Video süresini uzatmak için gözlüğün sapına dokunup fazladan çekim süresi ekleniyor. Kaydı durdurmak için yine gözlük sapının dokunmatik kısmına tıklamak gerek. Uzun süre video kaydı yapınca gözlüğün sapı ısınıyor. Eğer kulaklık olmadan telefon ve görüntülü görüşme yaparsanız şakağınızda hafif bir sızı oluyor.

ÖZEL HAYAT TEHDİDİ
Akıllı gözlük devrimsel bir cihaz olarak görülse de pek çok kişi özel hayata müdahale olarak algılıyor. Kullanıcıların bu yüzden dikkatli olması gerekiyor. ABD'de dayak yiyen kulanıcılara Türkiye'de yenileri eklenebilir.

SIRADA AKILLI LENS VAR
Google Glass daha tüketiciyle tam buluşamadan demode oldu. Çünkü şirket şimdi de akıllı kontak lens patenti aldı. Üstelik bu akıllı lensin içinde kamera, bluetooth anten ve sensör var. Sadece göz kırparak kamerayı aktif hale getiriyorsunuz. Kontrolü de yine aynı şekilde yapılıyor. Bluetooth üzerinden telefona bağlı lens, görüntülerin insan gözünden canlı yayına aktarılmasını sağlıyor. Akıllı lens de kişiye özel göz kırpmayı tanımlıyor.

BİZE ULAŞIN