Yeni telefonlar ertelenebilir

Yeni telefonlar ertelenebilir

Qualcomm'un yeni nesil işlemcisi hakkındaki bomba rapor. Çipteki sorunlar çözülmemiş ve devam ediyor olabilir mi? İşte detaylar..

  • Teknoloji
  • Perşembe 08.01.2015 16:54

LG G Flex 2, CES 2015 etkinliğinde Snapdragon 810 sistem çipine sahip ilk telefon olarak duyuruldu. Fakat bu gelişmeye rağmen raporlar Qualcomm'un en üst katman üretimi engelleyen ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. 810'da problemlerin olduğu aralık ayında ortaya çıkmıştı. Ancak Qualcomm tüm iddiaları sert bir dille yalanladı.

Peki ciddi sorunlar doğruysa ne olacak? Snapdragon 810'la çalışması planlanan yılın ilk yarısı beklenen amiral gemileri daha geç çıkabilir veya farklı bir işlemciyle çıkabilir. Taptaze raporlara birlikte bakalım.

Sorun nedir?

Açıkçası kötü haber vermeyi sevmiyorum ve Snapdragon 810'un performansını en çok merak eden kişilerden biriyim, ne yazık ki Kore medyasında Qualcomm'un zorluklarla ilgili uğultuları derinden geliyor. Korea Times'ın yeni makalesi (Geekbench'ten toplanan verilere göre) Snapdragon 810'da sınırlı performansa yol açan ciddi bir ısınma sorunu olduğunu düşündürüyor.

J.P. Morgan analistleri Gokul Hariharan, Rahul Chadha ve JJ Park'ın raporları (blogs.barrons.com) hem Snapdragon 615'in hem de 810'un ısınma sorunları ile rahatsız edici olduğunu göstermekte. Ancak problem Snapdragon 810'da devam ediyor. Kaynak Snapdragon 810'da Cortex-A57 çekirdeklerinin hatalı olduğu görüşünde (1.2-1.4 GHz frekanslarını aşması halinde oluşan bir durumdan söz ediliyor).

Analistler TSMC'nin (Apple dışında Qualcomm ve farklı şirketlerin de çiplerini üretiyor) Snapdragon 810'un seri üretimine 3 ay daha gecikmeli başlayacağına inanıyor. Prototip ve yeniden tasarımda çip için birkaç metal katmanın 1 ay ve nihai üretimde metal maske katmanlarının tamamlamanın 2 ay süreceği vurgulanıyor. Bu durum gerçekleşirse Snapdragon 810, 2015'in 2. çeyreği ortasından önce yüksek hacimlerde mevcut olmayabilir.

Başta da belirttiğim LG G Flex 2, Snapdragon 810'a sahip ilk telefon. Ancak rapor Adreno 430 GPU'sunun ve çipin 64 bit yeteklerinin G Flex 2'le optimize edilmemiş uyumsuz olabileceği yönünde not düşmüş. J.P. Morgan analistleri LG, HTC gibi üreticilerin ciddi bir sorunla karşı karşıya kalabileceğini ileri sürüyor. Analistlere göre akıllı telefon üreticileri Snapdragon 810 için bekleyecek ya da MediaTek, Nvidia gibi diğer üreticilerin kapısını çalacak. Öte yandan raporda Samsung'un Galaxy S6'da kendi üretimi olan Exynos ile yola devam edebileceği vurgulanıyor.

Analistlerin ve makalenin belirttikleri pek hoş değil. Sizin bu konuda görüşleriniz nedir? Sizce Qualcomm hakkında söylenen bu kadar rivayet doğru olabilir mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Hasan Uğur Nayır

BİZE ULAŞIN