Bu saatle telefon edebiliyorsunuz

Bu saatle telefon edebiliyorsunuz

Samsung'un nano sim kart destekli ve kavisli Super Amoled ekranlı akıllı saati test merkezimizde.

  • Teknoloji
  • Çarşamba 14.01.2015 14:26

Tıpkı akıllı telefon ve tabletler gibi akıllı saatler de gelişimlerini sürdürüyor. Akıllı saat pazarındaki en önemli oyunculardan olan Samsung, kısa süre önce teknolojiseverlerin beğenisine sunduğu Gear S isimli modeliyle yalnızca akıllı saat deneyimi değil, aynı zamanda bir nevi bilekte telefon deneyimini de vadediyor.

Tasarıma ilk bakış

67 gram ağırlığındaki Samsung Gear S, ilk bakışta kavisli ve büyük Super Amoled ekranıyla dikkat çekiyor. Bu ekranın etrafını saran kayış, alt tarafta metal bir kelepçeyle desteklenmiş. İsterseniz bileğinize göre ayarlama yapabiliyorsunuz.

Samsung, önceki birçok saat modelinde olduğu gibi bu modelinde de ön kısımda Samsung logosuna yer vermemiş. Saatte fiziksel olarak yalnızca ön taraftaki home - ana ekran tuşu dikkat çekiyor. Diğer birçok detay ise, arka tarafta konumlandırılmış.

Yüksek çözünürlüklü inceleme videosu için tıklayın.

Saatin arka tarafına bakmadan önce, kayışı çıkarabildiğimizi belirtelim. Saatin çerçevesinden tutup kayışları aşağıya doğru çekerseniz, saatin rahatlıkla çıkarılabildiğini göreceksiniz. Samsung, hem kullanım kolaylığı hem de farklı renklerde kayışlar kullanabilmemiz için böyle bir yönteme başvuruyor. Ancak an itibarıyla cihazın yalnızca siyah ve beyaz renk seçenekleri olduğunu belirtelim. İncelediğimiz ürünün kayışı beyaz renkte ve bir süre sonra kir tutabiliyor. Temizlemek için nemli bezden yardım alabilir, hatta saati kayıştan ayırmadan su altında temizleyebilirsiniz. Gear S, IP 67 sertifikasına sahip, dolayısıyla suya ve toza karşı sağlam bir duruş sergiliyor. Saati 1 metre derinliğe kadar suda yarım saat boyunca kullanabiliyorsunuz.

Sim kart girişi var

Cihazın arka tarafına geldiğimizde, akıllı saatlerde pek alışık olmadığımız bir detayla karşılaşıyoruz. Evet, Gear S'te bir nano sim kart girişi bulunuyor. Bu girişi, cihazın kutusunda gelen ufak bir araç yardımıyla açabiliyor ve sim kartınızı yerleştirebiliyorsunuz. "Bu ne anlama geliyor?" diyecek olursanız, bu saati bir telefona bağlı kalmadan, daha doğrusu başlı başına bir telefon olarak da kullanabilirsiniz. Detaylarından birazdan söz edeceğim.

Arka tarafta dikkat çeken bir diğer detay ise, kalp ritminizi ölçen sensör ve şarj için bağlantı noktası.

Tasarım hakkında sözlerimizi toparlamamız gerekirse...

Gear S, önceki Gear modelleriyle kıyaslandığında daha şık, daha sportif bir görünüme sahip. Suya ve toza karşı dayanıklı olan cihaz, aynı zamanda kavisli büyük Super Amoled ekranıyla da dikkat çekiyor. Bu ekran birçok kişi için gerçekten "büyük" olarak görülebilir ve bu yüzden pek sevilmeyebilir. Ancak kavisli olarak tasarlanması hem güzel bir görüntü sunumunu sağlıyor hem de olabildiğince bileğinizi sardığı için rahatsızlık hissini ortadan kaldırıyor. Hem sol hem de sağ bilekte rahatlıkla kullanılabiliyor. Fiziksel bir home tuşuna yer verilmesi de kullanımı kolaylaştırmış. Ve evet, Gear S'te kamera yer almıyor.

Mahmut Saral

BİZE ULAŞIN