Sony telefon üretmeyecek mi?

Sony'nin TV ve mobil bölümü için yayınlanan yeni rapor gündeme bomba gibi düştü.

Sony telefon üretmeyecek mi?

Akıllı telefon pazarı büyük bir okyanus. Sony, Samsung, HTC, Motorola gibi birçok şirket mobil sularda yol alıyor. Ancak bu pazarın zorlukları var. İstenildiği gibi olmayan satışlar ve diğer nedenler mali zorluklar yaşatabilir. Yayınlanan yeni bir rapor Sony'nin mobil kısmını satmayı düşünüyor olabileceğini belirtti. İşte detaylar...

Sony ne yapacak?

Reuters'ın haberine göre Japon üretici mobil bölümüyle alakalı önemli bir karar alabilir. Aslında yeni bir canlanma planı söz konusu. Mobil tarafın satılması veya başka bir şirketle ortaklık potansiyeller arasında bulunuyor. Sony geçen sene siber saldırılarla yıprandı. Daha önce Walkman'i yeniden canlandırma girişimleri ise istendiği gibi sonuçlanmadı. Bir kaynak Reuters'a verdiği demeçte Sony yönetiminin "Hiçbir işin sonsuza kadar sürmeyeceğini" kabul ettiğini belirtiyor.

Sony CEO Kazuo Hirai CES'te küçük bir grup gazeteciye yapılan reformların bazı kısımlarda başarılı olduğunu söylemişti. Hirai eğlence ve finansla birlikte genel olarak elektroniğin önemli bir iş olmaya devam edeceğini belirtmişti. Ancak bunun içinde dikkatli çalışmanın gerektirdiği bazı işlevlerin olduğunu vurgulamış, TV ve mobili örnek olarak vermişti.

Sony mobil bölümünün yeni şefi Hiroki Totoki liderliğinde maliyet kesintileri ve üst düzey telefonlara odaklı yeni bir strateji uygulanıyor. Fakat Citigroup analisti Kota Ezawa'ya göre bunlar yeterli değil. Analist mobil ve TV için ciddi revizyon gerektirdiğini söylüyor. Ezawa'ya göre ortak girişim veya ittifaklar gibi köklü reformlar olmadan her iki iş bölümü şimdiden başlayarak 3 yıl içinde zarara neden olacak. İşin içeriğinde sadece mobil taraf değil, TV bölümü de var.

Panasonic, Kazuhiro Tsuga liderliğinde TV ve DVD player tarafından destek sistemleri ve yüksek marjlı ev aletleri gibi büyüme alanlarına kaydı. Bunun sonucunda başarılı oldu. Sony'nin de farklı alanlara doğru vitesi yükseltmesi olasılıklar dahilinde. Sonuç olarak herhangi bir resmi açıklama yok. Ancak Xperia Z4 ve diğer akıllı telefonların, yeni TV modellerinin bu seneki başarısı Sony'nin mobil ve TV bölümünün nasıl olacağını şekillendirecek gibi duruyor.

Sizin bu konudaki yorumlarınız nedir? Sony mobil ve TV bölümünü satabilir mi? Başka bir şirketle ortaklık yapabilir mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Hasan Uğur Nayır

BİZE ULAŞIN