Google 1 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyor

Google'ın internet uyduları üzerinde çalışan SpaceX'e 1 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

Google 1 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyor
ABD merkezli teknoloji devi Elon Musk'un uzay keşfi için kurduğu şirketi SpaceX'e 1 milyar dolarlık (2.34 milyar TL) bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. İki şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, Google'ın ilgisini çeken konu SpaceX'in uzay roketleri değil, yenilikçi internet projesi.

"MARS'A BİLE İNTERNET GÖTÜRECEK"

Şirketin kurucusu Elon Musk, geçtiğimiz günlerde uyduların desteğiyle internetin uzaya taşınabileceğini, bu sayede dünyanın en ucra köşeleri ve Mars gibi gezegenlerde dahi internet kullanılabileceğini açıklamıştı. Musk, bu projenin uzun soluklu ve pahalı yatırım olduğuna dikkat çekmişti. İddialara göre, Musk'ın bu alandaki girişimleri benzer projeler üzerinde çalışan Google'ın dikkatini çekti. Söz konusu iddialar hakkında iki şirket henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.

Bir süredir mikro uydu ağı üzerinde çalıştığı ve internet projesini bu uydular sayesinde hayata geçirmeye hazırlandığı iddia edilen SpaceX'in Google'dan alacağı yatırımı bu alanda kullanması bekleniyor. Proje kapsamında SpaceX'in Google'ın haricinde de yatırımlar alması bekleniyor.
BİZE ULAŞIN