Google'dan dev internet projesine dev yatırım

Google'dan dev internet projesine dev yatırım

Ünlü girişimci Elon Musk'ın dev internet projesine tanıdık bir isimden yatırım geliyor.

  • Teknoloji
  • Çarşamba 21.01.2015 00:10

Geçtiğimiz aylarda sizlere Tesla Motors ve SpaceX'in CEO'su olan milyarder girişimci Elon Musk'ın internet ile ilgili büyük projesinden sizlere söz etmiştik. The Wall Street Journal'in yapmış olduğu haberde Elon Musk'ın, özel olarak geliştirilen 700 tane uyduyu uzaya göndereceği ve interneti tüm dünyaya yayacağı belirtiliyordu. Sonrasında bu projeyi Elon Musk da doğrulamıştı.

Şimdi ise bu projeyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. The Information ve The Wall Street Journal'in raporlarına göre internet devi Google, Elon Musk'ın dev internet projesi için SpaceX'e tam olarak 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Öte yandan Elon Musk, geçtiğimiz günlerde uyduların desteğiyle internetin uzaya taşınabileceğini, bu sayede dünyanın en ucra köşeleri ve Mars gibi gezegenlerde dahi internet kullanılabileceğini açıklamıştı. Yani bu projeyle beraber en azından dünyada internetin erişmediği bir nokta kalmayacak. Bakalım önümüzdeki günlerde bu proje ile ilgili ne gibi gelişmeler yaşanacak?

Emre Çetinkaya

BİZE ULAŞIN