5G'ye ne zaman geçilecek? Bakan Fikri Işık yanıtladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "4G ile vakit kaybetmeyelim. Doğrudan 5G'ye geçelim" şeklindeki sözleri sonrası konuya dair tartışmalar sürerken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 24 TV canlı yayınında soruları yanıtladı. 5G nedir? 3G ve 4G ile farkları nelerdir? İşte bu soruların yanıtı.

5G'ye ne zaman geçilecek? Bakan Fikri Işık yanıtladı!
Bakan Fikri Işık'ın açıklamalarından satır başları:

5G NEDİR? 3G VE 4G İLE ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?


Biliyorsunuz 3G ile 5G arasında iki temel fark var. Birincisi, 3G baz istasyonları üzerinden haberleşmeyi sağlarken 5G daha internet ortamında haberleşmeyi sağlıyor. İkincisi ise hız, şu anda 3G'de 25-30 mbit/s'lik bir hız varken 4G'de 280-300 mbit/s yani neredeyse 10 kat artıyor ama 5G'de de bu hız 1 gbit/s'ye çıkıyor. Dolayısıyla hız açısından ve haberleşmenin yürüdüğü mecra açısından iki temel fark var.


4G İLE VAKİT KAYBETMENİN ANLAMI YOK


Tabi ki eğer Türkiye 5G'ye 2-3 yıl içerisinde hazırlanabilirse 4G ile zaman kaybetmenin bir manası yok. Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta şu Türkiye 5G'ye geçerken teknolojiyi tüketen bir ülke olmak değil de kendi teknolojisini üreten ve bu alanda dünyaya da teknoloji satan bir ülke konumuna da gelmeli. Bu avantajı yakalamalı ve geleceğin teknolojilerinde bundan sonra da dünyadaki yarışta yerini almalı.

5G'YE GEÇİŞTE YERLİ TEKNOLOJİ KULLANILACAK


Bakanlık olarak bu açıdan konuyu önemsiyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte 5G ile ilgili yapılacak tüm çalışmalarda yerli teknoloji kullanımına yönelik de önemli gayretlerimiz sürecek.

Kaynak: yirmidorthaber.com
BİZE ULAŞIN