Apple, iPhone ve Mac ile gülecek!

Apple'ın 2015 yılı 2. çeyrek performansına yönelik pazar tahminleri açıklanmaya başladı. KGI araştırma şirketine göre, Mac ve iPhone satışlarları Cupertinolu şirketi memnun edecek.

Apple, iPhone ve Mac ile gülecek!
2014 yılının son çeyreğini rekor iPhone satışıyla kapatan ve 70 milyon sınırının üzerine çıkan Apple, 2015 yılı ilk çeyreğinde de olumlu gidişi sürdürmüştü. Mayıs ayına yaklaşılmasıyla birlikte gözler şirketin 3. çeyrek performansına çevrildi. Bu konuda erken tahminlerini açıklayan KGI Securities şirketi analisti Ming Chi Kuo, şirketin iPhone satışlarının stabil olduğunu, Mac satışlarının ise yükseleceğini belirtti.

50 milyon sınırının üstü

Analistin tahminlerine göre, Nisan - Haziran döneminde 52 milyon adete yakın iPhone satışı gerçekleşecek. Bu rakam 2015 ilk çeyrek verilerinden yaklaşık 7 milyon az olsa da, geçtiğimiz yılın aynı dönemine yüzde 46.2 daha yüksek. Son üç çeyrektir 50 milyon adetin üzerine demir atan iPhone satışları Apple'ın büyük ekran tercihiyle yeni müşteri kitlesi yarattığını açıkça gösteriyor.

Yeni Macbook etkisi

Mac satışları için beklentiler ise daha da umutlu. 12 inç'lik Macbook ve güncellenen Macbook Air / Macbook Pro modellerinin de etkisiyle satışların yeniden 5.5 milyona ulaşması bekleniyor. Bu rakam Mac'lerin performansını bir önceki çeyreğe göre yüzde 21.5, 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 25.4 artacağı anlamına geliyor. Bakalım 2. çeyrek iPhone ve Mac satışları beklentileri karşılayabilecek mi?
BİZE ULAŞIN