Samsung ve HTC kesintiye karar verdi

İki büyük üretici hakkındaki son rapor bazı detayları ortaya çıkardı.

Samsung ve HTC kesintiye karar verdi

Şu anda Samsung galaxy S6 ve S6 Edge'in satış performansıyla alakalı görüşler zıt yönde. Birbiriyle çelişkililer. Her iki telefonun beklendiği kadar iyi satış yapamadığını ileri süren dedikodular ve analistler var (Gerçi geçen seneki S5'in satışlarını geçtiğini kabul ediyorlar).

Öteki taraftan resmi olan ve olmayan raporlarda ise S6 ve S6 Edge'in peynir ekmek gibi satıldığı vurgulanıyor. Bu raporlar Samsung'un yüksek bir satış rekoru kıracağını belirtiyor. Samsung'un S6 Edge'in üretimini üç katına çıkarıp, bu sene 46 milyon adet cihazı sevk edeceğini duymuştum. Şimdi ise bomba bir rapor işlerin biraz daha farklı yönde olabileceğini içeriyor. Lafı daha fazla uzatmadan neler olduğuna birlikte bakalım.

Siparişlerde ne kadar kesinti olacak?

UDN'nin yeni raporuna göre Samsung, Galaxy S6 siparişlerinde %16'lık kesinti yapmaya karar verdi. Raporda bu sene için toplamda 50 milyon adetlik bir rakam söz konusu. Samsung'un kararı tek bir model için gerçeli değil sanırım, muhtemelen her iki modelin toplamı. Fakat makalede bu konuyla alakalı bir detay yok.

Aynı rapor Samsung'un satışlar konusunda iyi olduğunu işaret ederken, HTC içinse aynı iyi haberleri içermiyor. UDN, HTC'nin One M9 bileşen siparişlerinde %30 kesinti yapmaya karar verdiğini yazmış. 2015'teki toplam adet ise 3.2 milyon olarak raporda gözüküyor. Chinapost'un haberine göre HTC'nin hisseleri %4.85 oranında düşüş yaşamış.

Son gelişmelere göre sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? Sizce HTC çıkış yapabilir mi? Samsung başarısını sürdürebilir mi?

Hasan Uğur Nayır

BİZE ULAŞIN