iPhone'larda iOS 9 ile şarj derdine son

iPhone'larda batarya performansı genellikle can sıkıyor, ama bu kez işler değişebilir.

iPhone'larda iOS 9 ile şarj derdine son

Günümüz akıllı telefonlarında en büyük sıkıntılarımızdan olan "şarj tüketimi" konusunda Apple'dan da yeni hamleler geliyor. Bildiğiniz gibi bir süre önce Google I/O düzenlenmişti ve orada Android M tanıtılmıştı. Android M'de üzerinde en çok durulan noktalar, batarya ve RAM kullanımı olarak gösterilmiş, Doze isimli yeni güç tasarruf modu da detaylandırılmıştı. Bilgiler için buraya bakabilirsiniz.

Şimdi de Apple'ın WWDC 15 etkinliği başladı ve iOS 9'un duyurulmasıyla birlikte yeni özelliklerine dair bilgiler de bir bir gelmeye başladı. Her ne kadar Google'ın açıklamalarına kıyasla Apple'dan daha az bilgi gelse de nasılsa detayları yakında öğreneceğiz.

Apple, iOS 9'da, ayarlar kısmına yerleştireceği "Low Power", yani "Düşük Güç" moduyla tek şarj ile telefon kullanım ömrünü daha da yükseltmeyi hedefliyor. Batarya performansları konusunda iPhone telefonların pek de tatmin edici oldukları söylenemez, ancak bu mod, şarj seviyesi düştüğünde devreye girecek ve bu andan itibaren yaklaşık 3 saatlik bir kullanım sunacak. Tabii bu moddayken birçok özellik çalışmayacağı gibi ekran detayları da kırpılacak.

Ek olarak Low Power modunu bir kenara bırakırsak, Apple bir de iOS 9'un daha az enerji tüketmesi için optimizasyon çalışmaları yürütüyor, ki b��ylece telefonu tüm gücüyle kullandığınızda önceki haline kıyasla şarj süresinin en az 1 saat artacağı bildiriliyor.

Yeni bilgiler geldikçe haberdar edeceğiz.

Mahmut Saral

BİZE ULAŞIN