LG'den G4 Pro bombası

Güney Koreli şirket yeni modeli konusunda düşünceli. İşte detaylar...

LG'den G4 Pro bombası

Bu aralar LG G4 gündemde yer alsa da, aslında Koreli şirket G4 Pro modeline odaklanmış durumda gözüküyor. Birkaç gün önce yayınladığımız haberde metal kasa konusundaki (G4 Pro'da kullanılmak üzere) üretim maliyeti söylentilerini ve bazı ayrıntıları sizlerle paylaşmıştık. Yeni yayınlanan bir rapor ise metal kasayla ilgili daha fazla detay içeriyor. Lafı daha fazla uzatmadan LG G4 Pro'nun hikayesinde neler döndüğüne birlikte bakalım.

Güney Koreli tedarik zinciri kaynaklarına dayandırılan taze raporda belirtilenlere göre LG, metal kasayı en başta farklı modeller üstünde uygulayarak amiral gemisi ürünlerde ise daha güvenli istikrar yakalamayı ve pazarlama etkisini maksimize etmeyi düşünüyor.

Kaynaklar LG'nin pazarlama konusunu gözden geçirdiğini ve bu yüzden metal kasanın gerekip gerekmediği konusunda ikilimde kaldığını belirtti. LG G4'te kullanılan deri materyal belirli duyguları yansıtıyor, LG sonraki modellerde metal kullanarak dijital ve fütüristik duyguları vurgulamak istiyor. Sonuç olarak farklı malzemenin kullanımı ürünleri de farklılaştırarak, tüketiciyi daha çok kendine çekebilir.

Birçok kişi LG'nin metal kasayı üst seviye telefonlarından önce belirli modellerinde uygulaması gerektiğinden yana. Bunun sebebi olarak da metal kasaların kalitesi konusunda atılacak olan adımlar. LG'nin Üretim Teknolojisi Bölümü, metal kasanın monte edilmesinden ziyade kalite ve fiyat konularına yoğunlaşmış.

Raporda yazanlara göz atarsak presleme ve CNC (Computer Numerical Control/Bilgisayar sayımlı yönetim) çözümü, klasik yönteme göre daha avantajlı. Bu işleme teknolojisinde ilk olarak alüminyuma pres uygulanıyor ve daha sonra CNC ile materyal kesiliyor. Kaynaklar bu işleme teknolojisinin düşük fiyat ve yüksek verim için ideal olduğunu vurguladı. Apple ve Samsung şu anda hali hazırda presleme ve CNC methodundan yararlanıyor.

Tüm bunlarla birlikte kaynaklara göre LG, mevcut tedarik zinciri yönetimini kullanarak sorunları tek tek çözmenin peşinde. Eğer LG, presleme ve CNC yöntemini seçerse, zamanlama açısından geç kalıp üretim maliyeti açısından rakiplerinin gerisine düşebilir. Mobil pazara aşina bir analist yaptığı açıklamada, metal kasanın pazarlama noktası olarak kullanıldığını, farklı alaşım ve farklı yüzey işleme sürecinin işleri değiştirebileceğini belirtti.

Hasan Uğur Nayır

BİZE ULAŞIN