Apple ve Facebook'un stajyer maaşları dudak uçuklatıyor

Milyar dolarlık teknolojilerle uğraşan firmalar, görünüşe göre çalışanlarına fazlasıyla önem veriyor.

Apple ve Facebook'un stajyer maaşları dudak uçuklatıyor

Dünyanın en değerli şirketlerinden olan Apple, stajyerlerine ödediği maaşlarla da adından söz ettiriyor. Business Insider'da yer alan bilgiye göre şirket, bir stajyerine aylık olarak yaklaşık 7 bin, yıllık olarak da toplam 80 bin dolara kadar maaş ödemesi yapabiliyor. 80 bin doları TL'ye çevirdiğimizde 215 bin lira yapıyor, ki örneğin ülkemizde yıllık olarak bu gelire ulaşmak pek kolay değil.

Haberin devamında, Apple'da mühendislik tarafında olmayan eski bir stajyerin bilgilerine yer verilmiş. Bu kişi, part-time olarak çalıştığı sürede aylık olarak 2500 dolar, tam zamanlı çalıştığında 5000 dolar ve yıla vurulduğunda da 60 bin dolar civarı kazanç sağlanabileceğini belirtmiş.

Tabii ki ne çalışanın ismi veriliyor, ne de diğer detaylar paylaşılıyor. Genelde "gizlilik politikalarıyla" bilinen Apple, stajyer tarafında da gizliliği çok önemsiyor ve işe alım sürecinden anlaşma şartlarına, şirket içinde yapılan irili ufaklı çalışmalara kadar hemen her şeyin şirkette kalmasını istiyor ve hiçbir detayı dışarda, hatta aile içinde bile paylaşılmasını istemiyor.

Baktığımızda stajyerlerine bu denli para harcayan tek şirket Apple değil. Şirketler hakkında bilgilerin yer aldığı ve şirketlerde çalışanların da şirketleri hakkında yorumlar yaptığı bir site olan Glassdoor, bu konuda bazı bilgiler sunuyor. Örneğin Facebook ve Linkedln, stajyerlerine aylık ortalama 6 bin 200 dolar ödüyor ve bu da yılda 74 bin 400 dolara tekabül ediyor.

Bu arada, Amerika'da bir hanenin yıllık ortalama gelirinin 52 bin 800 dolar olduğunu da ekleyelim. Siz ne dersiniz?

Mahmut Saral

BİZE ULAŞIN