Her 100 kişiden 35'i işini kaybedecek!

Her 100 kişiden 35'i işini kaybedecek!
İngiltere'de yapılan bilimsel araştırma, ülke ekonomisindeki mevcut işlerin yüzde 35'inin gelecek 20 yılda robotlar tarafından yapılabileceğini ortaya koydu. Bu yüksek oran, ekonomik verimin yükseleceğini, ancak işsizlik ve sosyal sorunların artacağını gösteriyor.

Oxford Üniversitesi bilim insanları öncülüğündeki araştırma, 700'den fazla iş ve meslek dalındaki bilgisayarların etkisini inceliyor

Bilgisayar ve otomasyonun yaratıcılık gerektirmeyen ve seri imalata dayalı işleri kolayca devralacağı sonucuna varan araştırma, bütün işyerlerinde robotlara geçiş sağlanırsa, işlerin yüzde 35'inde insana gerek kalmayacağını belirtiyor.

BİREYSEL KATKI SAĞLAYANLARIN İŞLERİ GÜVENDE


Bu durumda aşçılar, satış ve pazarlama elemanları ve hatta elbise sunan, giysi sergileyen mankenlerin yaptığı işi robotlar yapabilecek. Terapistler, spor hocaları ve öğretmenlerin işleri ise, bireysel katkılar nedeniyle robot tehdidinden uzak.

Yine yazarlık, bilimsel araştırma, ekonomik girişimcilik gibi yaratıcılık gerektiren işler, insanların tekelinde bulunuyor. Yöneticilik ve hasta bakıcılık gibi insani iletişime dayalı işler de robotların mevcut yeteneklerinin dışında sayılıyor

Robotların son 20 yılda sessiz sedasız çoğu iş dalını sildiğini hatırlatan uzmanlar, gelecekte kayıp işler konusunun daha önemli hale geleceğini, ekonomik altyapının henüz işsiz bireyler sorununu çözmediğini vurguluyor.

Araştırmacılar, ünlü ekonomist John Maynard Keynes'in 1933'te robotlaşma sonucu oluşacak işsizlikle ilgili öngörüsünü de hatırlatıyor. İngiliz uzmanlar, teknolojik gelişmelerin "Teknoloji işsizlik yaratacak" diyen Keynes'in o dönemdeki öngörüsünün ötesinde geçtiğine dikkat çekiyor.

BİZE ULAŞIN