Şifreniz vücudunuzda dolaşacak!

Bu yeni teknoloji, şifrelerinizi vücüdunuzda saklamanıza izin vererek her şeyi değiştirebilir.

Şifreniz vücudunuzda dolaşacak!

Washington Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı "Güçlü şifre yoktur, zayıf hacker vardır" gibi bir görüşün oldukça geçerli olduğuna inanmış olacaklar ki, işi sağlam tutmak adına hassas verileri bizzat insan vücudu üzerinden göndermenin bir yolunu geliştirdiler.

Mevcut parmak izi tarayıcı teknolojilerinden yararlanan bilgisayar bilimcileri veelektrik mühendisleri; bir şifre taşıyan sinyalin kablosuz alıcılar yerine kullanıcının vücudu üzerinden geçebilecek kadar düşük yoğunluklu olmasını sağladı. Konuyla ilgili açıklama yapan araştırmacılar şu ifadeleri kullandı: "Parmak izi sensörleri şimdiye kadar bir giriş cihazı olarak kullanılmıştı. Burada asıl olan etkileyici olan şey bizim ilk defa bu parmak izi sensörlerinin bilgiyi bedenle sınırlandırılmış bir biçimde göndermek gibi yeni bir amaca sahip olmalarını sağlamamız."

Araştırmacılar bu teknolojinin nasıl çalıştığını göstermek için bir akıllı telefon şifresine ayarlanmış elektronik bir kilidi gösteriyor. Kullanıcı parmağını telefonun touch pad'ine yerleştirip diğer elini de kapıya koyduğunda veri, telefondan kullanıcının koluna geçerek kapıya ulaşıyor ve böylece şifre başarıyla transfer edilerek söz konusu kilit açılıyor.

BİZE ULAŞIN