Bu Malware, Windows'ta sahte mavi ekran uyarısına sebep oluyor

Sözde Security Essentials yükleyicisi bilgisayarınıza malware bulaştırabilir.

Bu Malware, Windows'ta sahte mavi ekran uyarısına sebep oluyor

Microsoft Security Essentials, kullanıcılara zararlı yazılım bulaştırmak için yeni hedef oldu. Hicurdismos malware'ı, sahte bir mavi ekran uyarı veriyor. Sorunun çözülmesi içinse sahte uyarıdaki müşteri destek numarasının aranmasını talep ediyor. Tabii ki bu numara da yalan.

Bu tür sahte mavi ekran mesajları, Microsoft için aslında yeni değil. Daha önce de saldırganların, kullanıcıları kandırmak için fake destek numaraları olan çeşitli girişimleri olmuştu. Malware bulaştığı sistemde daha çok yayılabiliyor.

Microsoft'un internet tarayıcılarında Explorer ve Edge'te, Security Essentials anti-virüs yazılımı adıyla çeşitli pop-up'lar yani ekstra pencereler görüntülenir. Gerçekte bu pencerelerden gelenler ise anti-virüs değil, zararlı yazılımlardır. Malware exe'leridir. Anti-virüs sanılan malware dosyası yüklendikten sonra, bilgisayarda sorun olduğuna dair ekrana mesaj verir. Görev yöneticisini de devredışı bırakır ve kullanıcı başka bir işlem yapamaz.

Sahte destek numarasını aramak ise destek araçları ve yardım yazılımı adı altında daha fazla malware'ın yüklenmesine yol açabiliyor. Bu bela yazılıma bulaşmamak için pop-up mesajlarındaki Security Essentials'ı yüklememek lazım. Özetle pop-up'lardaki sahte anti-virüslerden uzak durun! Security Essentials, Windıws 7 ile geldi, ancak Windows Defender'la değişti. Yeni sürümü ise Windows 8 ve 10'da yer alıyor. Bilmediğiniz kaynaklardan sahte Windows güncellemelerini yüklememizi tavsiye ederiz.

BİZE ULAŞIN