Twitter'daki bu hesaplara dikkat!

Bir ayda yaklaşık 300 milyon aktif kullanıcı tarafından ziyaret edilen Twitter'ın açıkladığı rakamlar, platformun yaşadığı bot yani canlı olmayan kullanıcı problemini gözler önüne serdi

Twitter'daki bu hesaplara dikkat!
Güney Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Twitter'da bilgisayar yazılımları tarafından kontrol edilen 48 milyon bot hesap bulunuyor.

Bot hesaplar tweetleri beğenme, retweet etme ve kullanıcıları takip etme özelliklerine sahip. Twitter şu an 319 milyon aylık aktif kullanıcısına sahip ve araştırmalara göre 48 milyon bot hesap barındırıyor.

TÜRKÇE BOTLAR ARTTI


Araştırmacılar bir hesabın bot olup olmadığına, kullanıcının arkadaşları, tweet içeriği ve duygusu, aktivite zamanlarına bakarak karar veriyor. Kendini olduğundan daha popüler göstermeye çalışanların gözdesi bot konusunda Türkçe bot sayısı da ciddi artmış durumda.

Kodlardan oluşan sahte kişiler sosyal medya sitelerinde insan gibi davranış göstermek üzere geliştiriliyorlar.

Twitter, geçtiğimiz günlerde sahte hesap profillerinden korunmak için bir dizi önlem aldı.

Artık Twitter'da kullanıcılar, e-posta hesabı ya da telefon numarası onaylanmamış veya varsayılan profil yani yumurta görseli olan profil resimlerini engelleyebiliyor.

BOTLAR NASIL SAPTANIYOR?


Yapılan açıklamaya göre sitenin kullanıcılarının yüzde 15'i sosyal bot olarak tanımladığımız bilgisayar kontrollü hesaplar. Bu hesapları çeşitli paylaşım platformlarıyla karıştırmamak gerek zira bahsi geçen botlar belli Tweet'leri belli zaman aralıklarıyla göndermek gibi işlere yarıyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi ile Indiana Üniversitesi tarafından ortak yürütülen araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar, Twitter yönetiminin de dikkatini çekmişe benziyor.

Botların tanımlanabilmesi için araştırmacılar; hesapların sahip oldukları arkadaşlar, atılan tweet'lerin içerikleri ve hisleri, ağ bağlantı rutinleri ve tabii ki aktif oldukları sürelerin takibi gibi konulara ağırlık vermiş durumda.

Twitter yönetimi tarafından daha önce yapılan açıklamalara göre ise şirket bu konuda oldukça sıkı bir politika uyguluyor ve yaşanan bu bot problemini ortadan kaldırmak istiyor. Zira botlarla çeşitli terör gruplarının propagandalarından tutun da, şahsi bilgilerin çalınması için yaratılan sahte bağlantı adreslerine kadar birçok şekilde Tweet atıldığı biliniyor.
BİZE ULAŞIN