Akıllı telefonlar kendi gücünü sağlayabiliyor!

Bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir elektrot sayesinde, akıllı telefonlarda veya dizüstü bilgisayarlarda batarya veya şarj derdi ortadan kalkıyor.

Akıllı telefonlar kendi gücünü sağlayabiliyor!

RMIT Üniversitesi'nden Avustralyalı bir bilim insanın geliştirmiş olduğu yeni bir elektrot kendi gücünü sağlayan akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve otomobiller anlamında önemli bir adım olacak.

ŞARJ SORUNUNA KARŞI BİTKİDEN İLHAM ALINAN TEKNOLOJİ

Eğreltiotu bitkisinin ilham verdiği teknoloji ile sürekli şarj ihtiyacı duyan cihazlar artık kendi gücünü kendi sağlayabilir hale gelecek. Güneş ışığı tüm günlük cihazların güç sağlayacak enerjiye sahip, ancak sorun güneşin parlamadığı zamanlar. Bu durumdaysa depolamanın devreye girmesi düşünülüyor.

Süper kapasitörler ise sıklıkla, enerjiyi depolamak ve boşaltmak için güneş enerjisi teknolojileriyle birleştiriliyor. Birçok açıdan geleneksel bataryalardan daha iyi olan bu kapasitörler, sınırlı kapasiteleri sebebiyle daha büyük ölçekli depolama çözümleri için kullanılamıyorlar. Bu anlamda süper kapasitörlerin depolama yeteneklerinin geliştirilerek, cihazları güneş enerjisiyle güçlendirmenin kolaylaştırılması düşünülüyor. Yeni elektrot ise, süper kapasitörlerin kapasitesini yüzde 3000 büyütebilecek nitelikte.

Depolama yeteneklerini arttırmaya yarayacak çözüm ise batı kılıç aşk merdiveni bitkisinin yapraklarında bulundu. Makalenin yazarları Profesör Min Gu ve doktora araştırmacısı Litty V. Thekkekar, bu elektrodu geliştirmek için bitkide bulunan kalıpları taklit ettiklerini ifade ediyorlar. Yoğun damar ağlarına sahip yaprakların, enerji depolama ciddi anlamda verimli olduğu belirtilirken, fraktallar adlı tekrar eden kalıplar bu verimlilikte önemli bir rol oynuyor. Yeni elektrotlar da bu fraktal şekiller üzerine kurulmuş.

ŞARJ İSTASYONU İHTİYAÇ KALMAYACAK

Kapasitesi arttırılmış süper kapasitörler, uzun vadeli güvenilirlik ve çabuk ortaya çıkan enerji salınımı sunarken, bulutlu günlerde bile güneş enerjisinin kullanıma olanak sağlayacaklar. Bu da kapasitörleri güneş enerjisi depolamak için ideal alternatifler yapıyor.

Teknoloji hala araştırma aşamasında olduğundan yakın zamanda seri üretime geçebilecek durumda değil. Öte yandan süper kapasitörlerle gerçekleştirilen deneyler ciddi anlamda gelecek vadediyor.

Ek olarak elektrodun en önemli uygulamalarından birisi, bunu güneş hücreleri ile birleştirerek sadece güneş ışığı kullanmakla kalmayarak aynı zamanda büyük miktarda veri depolayabilen hepsi bir arada hücreler haline getirmek.

Gelecekte esnek ince film teknolojisi kullanılarak, akıllı telefonlar için batarya ya da hibrit otomobiller için şarj istasyonu ihtiyaçlarının da ortadan kaldırılabileceği ifade ediliyor.

BİZE ULAŞIN