Tetris oynamak, tranva kazalarını hafifletebilir

Kaza sonrası iyileşme sürecinde en zor kısım travmayla oluşan anıları hatırlama süreci. araştırmaya göre tetris oynamak, travma anılarının etkisini azaltıyor. Ve kendini daha iyi hissetiyorsun 20 dakika oynamanız yeterli olacaktır.

Tetris oynamak, tranva kazalarını  hafifletebilir

Tetris, küçük dijital blokların birbirine düzgün şekilde yerleştirilmeye çalışıldığı ikonik, basit ama büyüleyici bir oyun. Tatmin edici bir eğlence sunan bu oyun, yeni bir araştırmaya göre otomobil kazası mağdurlarında tedavi edici etkileri var.

20 DAKİKA OYUN YETERLİ

Travma hastalarının psikolojik izlerini hafifletmeye yardım etmek için geçmişte birçok yöntem kullanılmıştı. İngiltere ve İsveç'ten bir grup araştırmacı ise kaza sonrası travma geçiren hastalara tetris oynatmayı denedi. Yayınladıkları raporla sadece 20 dakikalık tetris oynamanın bir otomobil kazasından sonra ağrılı, travmatik anıların oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini bildirdiler.

TETRİS TERAPİSİ

Tetris tabanlı müdahale ile plasebo kontrolü, bir acil serviste motorlu araç kazasından 6 saat sonra test edilmiş. Minimum 20 dakikalık tetris oynamaları ile rastgele kontrollü deneme yapılarak, sonrasındaki travma anılarının sayısı üzerine inceleme yapıldı. Sonuçlar; kontrol şartıyla tetris tabanlı müdahalenin etkinliğini doğruladı. Rastgele yapılan seçimde tetris oynayan hastalarda, oynamayan hastalara kıyaslara daha az travmatik anı oluşumu gözlemlendi.

77 hasta üzerinde yapılan tetris terapisinin, uzun vadeli etkilerini test etmek için daha geniş bir deneme yapılacak. Bu çalışmayla video oyunlarının bir tedavi aracı olarak kullanılabileceği kanıtlandı.

BİZE ULAŞIN