Windows 10’un yeni güncellemesi pil ömrüne odaklanıyor!

Hepimizin çok iyi bildiği üzere dizüstü bilgisayarların pil ömrü kullanıcılar açısından oldukça önemli. Bilgisayarlarımızı herhangi bir güç kaynağı veya priz aramaya ihtiyaç duymadan ne kadar uzun süre kullanabilirsek, o kadar iyi. Fakat çeşitli faktörler prizden uzak geçirebileceğimiz süreyi azaltabiliyor.

Windows 10’un yeni güncellemesi pil ömrüne odaklanıyor!

Bunlar arasında işletim sistemi de önemli bir faktör. Bu durumun farkında olan Microsoft da Windows 10'u pil dostu bir hale getirmek için çaba harcıyor. Önce Creators Update ile kullanıcıların pil kullanımı üzerinde normalden daha fazla söz hakkı sahibi olması sağlandı. Şimdi planlanan yeni güncellemeyle birlikte cihazların pil ömrünün daha da uzaması amaçlanıyor.

Windows Insiders kullanıcılarının paylaştığı ilk bilgilere göre Windows 10, "Power Throttling" yani "Güç Kısıtlama" özelliğini test etmeye başladı. Bu yeni özelliğin CPU kullanımını yüzde 11 oranında azalttığı, bu düşüşün de pil ömrüne artı olarak yansıdığı dile getiriliyor. Bunun da kullanıcılar için önemli olan programların belirlenmesi ve özellikle bu programlara öncelik verilmesiyle sağlandığı söyleniyor.

Güç kısıtlama özelliği güncellemeyle birlikte batarya ayarları menüsünün altına eklenecek. Henüz güncellemenin ne zaman kullanıma sunulacağı ise belli değil.

BİZE ULAŞIN