Apple, Bitcoin benzeri para birimi çıkarabilir

Apple, iPhone etkinliğinde iOS 11'in ilginç bir özelliğini açıkladı. Ama çoğu kişi bu özellik altında yatan gerçeği fark etmedi.

Apple, Bitcoin benzeri para birimi çıkarabilir

Apple, 12 Eylül'de düzenlediği iPhone basın lansmanında mobil ödemeyle alakalı bazı yenilikleri gösterdi. Mesela iMessage ile para transferi bunlardan biri. Sonuç olarak şirket klasik yapısından dolayı bazı detayları es geçti. Araştırmacı ve sanal para birimi uzmanı Mark Johnson, Apple'ın geleceği dönük ince hesaplar yaptığını belirtiyor. Bu konu hakkında dikkat çekici bir makale yayınladı. Johnson, Apple'ın kendi sanal para birimini çıkarmak istediğini ileri sürüyor. Makaleye gelin birlikte göz atalım.

İPHONE’UN KOPYASINI YAPTILAR

Mark Johnson'ın yazısı şu şekilde:

"iMessage ile kullanıcıların birbirine para gönderme özelliği, Byteball gibi çözümleri bilenler için yabancı değil. Mesela akşam arkadaşlarınızla yemek yediniz ve ücreti ödediniz diyelim. Arkadaşınız size iMessage'la kendi yemeğinin ücretini sonra gönderip, borcunu ödeyebiliyor.

Öne çıkan bir yetenek gibi görünse de gerçekte değil, bu daha incelikli ve çok daha değerli bir şey için truva atı rolünü oynuyor. Banka kartı, kredi kartı, Starbucks kartı ve hatta uçak biletini saklayabileceğiniz Apple Wallet'la ilgili. Şimdi Wallet'ta görünen yeni bir kart var. Buna Apple PayCash deniliyor ve arkadaşınızın size gönderdiği parayı saklıyor.

Bazılarınız bu kartı hediye kartı gibi düşünebilir. Mağazada, markette veya başka yerde kullanabileceğiniz aklınıza gelecektir. Bunlar sıradan düşünceler. Altta yatan gerçek daha farklı. Biraz daha açıklayıcı olayım, bu durum Apple'ın kendi sanal veya dijital para biriminin başlangıcı. Bunu bir düşünün. Bir kişiden diğerine para gönderiliyor ve bu para Wallet'ta dijital olarak saklanıyor. Dijital bir paradan söz ediyoruz. Birçok insan da Bitcoin ve Ether'i böyle tanımlıyor.

Tabanın genişliğine bakın. 1 milyar aktif cihaz ve muazzam bir ekosistem var. Müzik, donanım, hizmetler, AR (Artırılmış Gerçeklik) ve daha fazlası bu ekosistemin içinde. Bunu göz önüne alırsanız ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Apple'ın her zaman kendi iş yapma biçimi vardır. Mesela şirket iPhone'u çıkararak dokunmatik ekranla telefonlarda devrim yaptı, hepsi bir arada olan bilgisayar iMac'i piyasaya sürdü (İhtiyacınız olan her şey monitörün içinde) ve şimdi de Apple parmak uçlarını dijital ödeme alanına daldırıyor.

Apple'ın birkaç sene içinde sadece kendine özel bir sanal para birimi çıkaracağına inanıyorum. Kendine özel dememin de bir sebebi var. Bu noktada mesela iPhone'da yapılan stratejiler rehber görevini görüyor. Apple, MFI onaylı şarj cihazlarını kabul eder. Şirket iPhone'da kulaklık bağlantısını çıkardı ve böylece tüm üçüncü parti kulaklıkların Lightning portunu kullanması için MFI sertifikasına ihtiyacı olmasını sağladı. iPhone örneği oldukça önemli. Çünkü Apple bunu rekabetten kurtulmak için yaptı ve şimdi de Wallet ile aynı cimriliğe devam ediyor.

Birçok sanal para birimi Android Wallet'ta var, ama iOS'ta yok. Bunu fark etmişsinizdir. Apple'ın genel olarak sanal para birimleri ile ilgili bir şey yapmayacağını düşünsem de, kendi sanal para birimini oluşturacağına inanıyorum. Apple yenilikçidir ve bu durum vazgeçemeyeceği bir fırsat."

Kaynak: TeknoKulis

BİTCOİN YİNE REKOR KIRDI

BİZE ULAŞIN