Taşınabilir ultrason cihazı kanseri tespit etti

John Martin isimli bir doktor akıllı telefona bağlanabilen bir cihaz sayesinde kanser olduğunu tespit etti. Butterfly IQ isimli taşınabilir ultrason çözümü normal makinelere göre daha ucuz olacak. Bununla birlikte tartışmalar da başladı. Bazı uzmanlar cihazın tarama özelliğine şüpheyle bakıyor.

Taşınabilir ultrason cihazı kanseri tespit etti

Butterfly Network isimli bir şirket Butterfly IQ adında taşınabilir ultrason cihazı geliştirdi. Bu cihaz akıllı telefonlara bağlanabiliyor ve sonuçları telefon üstünden gösteriyor. Şu anda test aşamasında olan bir cihaz.

IFLScience sitesinin haberine göre damar cerrahı olan John Martin, boynunda garip ve rahatsız edici bir şey olduğunu fark etti. Butterfly IQ'yu tarama için kullandı. Boynunda yaklaşık 3 cm büyüklüğünde bir kitle olduğunu ortaya çıkardı. iPhone'unda fotoğrafını gördü. Martin, Butterfly Network'te baş tıbbi danışman olarak çalışıyor.

Ultrason makineleri vücuda bir dizi ses dalgası göndererek çalışır. Bunlar bazı dokulara veya bir organa çarptıklarında geri döner. Farklı dokular değişik derecelerde sesleri yansıtır. Bu makineler pahalı, çoğu durumda 6000 dolara veya daha fazlasına mal oluyor. Butterfly IQ ise 1999 dolara satışa sunulacak. 2018'de piyasaya sürülecek.

Butterfly IQ'nun ses üretmek için kullandığı çözüm geleneksel yapıdan biraz daha farklı. Cihazda bir posta pulundan çok daha büyük olmayan yarı iletken bir çip var. Bu yüzden normal makinelere göre daha ucuz.

Taşınabilir ultrason cihazının görüntü kalitesi normal makineler kadar yüksek değil, ancak taşınabilirlik ve erişebilirlik açısından öne çıkan bir cihaz. John Martin, Butterfly IQ için, "Cebinizden çıkarıp, tüm vücudunuzu tarayabilirsiniz" dedi. Bu cihaz tartışmalara da neden oldu. Bazı doktorlar cihazın tarama özelliğine şüpheyle bakıyor.

Diğer yandan Doktor Martin, skuamoz hücreli kanser olduğunu öğrendi. Ameliyat oldu ve kemoterapi tedavisi görüyor.

Kaynak: TeknoKulis

BİZE ULAŞIN