10 soruda ByLock nedir?

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) operasyonları ve gözaltılarla birlikte gündeme gelen ByLock'un ismini sıklıkla duyuyoruz. ByLock isimli bu uygulama tam olarak nedir? Ne içeriyor?

10 soruda ByLock nedir?

15 Temmuz'dan sonra ByLock ismi sıklıkla konuşulur oldu. Haberlerde adı geçen ByLock, örgüt üyelerinin aralarında haberleşmek için kullandığı şifreli bir sohbet yazılımı. Ancak kamuoyuna yansıyan bazı haberler hem kafaları karıştırdı, hem de "Mağduriyet olur mu?" tartışmasını başlattı. Söz konusu uygulama olan ByLock tam olarak nedir? Telefonlara yüklemek mümkün mü? 10 soruda ByLock'la ilgili detayları açıklıyoruz.

1- ByLock nedir?

ByLock, şifreli iletişim sağlayan bir mesajlaşma uygulaması. Yazışma dışında, sesli görüşme yapmayı da sağlıyor. Kullanıcılar sadece birbirlerinin adlarını görebiliyor.

2- ByLock ne zaman hazırlandı? Nedeni neydi?

Android ve iOS için hazırlanan ByLock'un 2014 Kasım'ındaki Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinden önce yazıldığı tespit edildi. 17-25 Aralık sonrası tüm örgüt üyelerinin ByLock uygulamasına girmesi talimatı verildi.

FETÖ'NÜN 3. ORDU'DAKİ KRİPTO YAPILANMASI ÇÖKERTİLDİ

3- ByLock nasıl bulundu? Nasıl deşifre edildi?

Gerçekleştirilen operasyonlar ve soruşturmalar sonrasında FETÖ'nün gizli iletişim yollarına ait bilgilere ulaşıldı. MİT 2014 yılında Bylock yazılımının Litvanya'daki sunucusuna sızdı, ancak kırılması ve kayıtlardan isimlere ulaşılması 2016 Mayıs ayında gerçekleşti. İlk tespitlere göre, 18 milyon yazışma ve 4 milyona yakın elektronik posta belirlendi.

4- ByLock kim tarafından nerede geliştirildi?

ByLock ilk olarak ABD'de David Keynes adlı şirket tarafından yayınlandı. Ancak bu şirketin tabela şirketi olduğu, yazılımın Türkiye'de üretildiği belirlendi.

5- ByLock nereden indiriliyor?

ByLock, Jailbreak uygulamaları içeren sitelerden masaüstü bilgisayarlara indirilebiliyor. Apple Store ve Google Play'de yok. Doğrudan telefona indirmek mümkün değil.

ESKİŞEHİR'DEKİ FETÖ/PDY DAVASINDA KARAR

6- ByLock nasıl kullanılıyor?

Uygulamanın aktif olması için FETÖ üyesi birinin kod göndermesi gerekiyor. Masaüstü bilgisayarlara indirilip aktif edilen program daha sonra telefona aktarılıyor.

7- ByLock için kişinin izninin olması gerekiyor mu?

ByLock, belirttiğimiz gibi bilgisayara indirilip sonra telefona yüklenen ve kod ile aktif edilebilen bir uygulama. Bu yüzden kişinin izni olmadan üye olunmuyor ve kullanılmıyor. Bununla birlikte FETÖ davalarının dayanaklarının başında gelen, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock ile ilgili yeni bir adım atıldı. Daha önce kırmızı, turuncu ve mavi kategorilere göre yapılan değerlendirmede farklı bir metot var. Şüphelilerin programı telefon ya da tablete indirip en az üç kez kullanmış olmaları yeterli sayılıyor. Böylece, "Programı indirdim ama kullanmadım" bahanesinin de önüne geçiliyor. Programın işlenen suça en güçlü delil olması ise en az üç kez kullanmış olması şartına bağlandı.

8- ByLock kullanan kişilere nasıl ulaşılıyor?

Numaradan ulaşılabiliyor. Sahte kimlikle alınan numaralarda da gerçek kişi bulunabiliyor. Ayrıca ByLock indiren bilgisayarların IP'lerinden de iz sürülebiliyor. ByLock indirenler arasında kullanıcı/indiren ayrımı yapılabiliyor. Dolayısıyla bu yolla listeden tespit edilen kişilerin FETÖ bağlantılı olduğu sonucuna varılıyor.

FETÖ HACKER’LARINA GÖZALTI

9- ByLock yazışmalarının deşifre edilmesi ne durumda?

ByLock soruşturmasında 18 milyon mesaj çözüldü. 1 milyon mesajın ise kriptolandığı anlaşıldı.

10- ByLock'un kullanıcı sayısı nedir?

Bylock kullandıkları tespit edilen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) çalışanı 26 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, şifreli haberleşme programı "Bylock" ile ilgili şu ana kadar yapılan çalışma ve analizlerle ilgili en kapsamlı bilgiler yer aldı. Buna göre şu ana kadar ulaşılan 215 bin 92 kullanıcıdan, parolası çözümlenebilen kullanıcı sayısının 184 bin 298 olduğu belirtildi.

BİZE ULAŞIN