Face ID, Apple'ın iddia ettiği kadar güvenli değil mi?

Apple en baştan beridir Face ID'nin güvenli olduğunu ve kandırılamayacağını söylüyor. Vietnamlı bir güvenlik şirketi olan Bkav, bu konuda Apple'la aynı fikirde değil.

Face ID, Apple'ın iddia ettiği kadar güvenli değil mi?

Apple, Face ID'yi ilk tanıttığında Hollywood'ta çalışan profesyonel makyaj ustaları ve maske yapanlarla çalıştıklarını söylemişti. Face ID'nin ne makyaj ne de maskeyle kandırılamayacağını söylemişti. Halen de bu özelliği üstüne basa basa vurguluyor. Ancak Vietnamlı bir güvenlik şirketi olan Bkav, Apple'la aynı görüşte değil, Bkav'daki yetkililer Face ID'nin söylendiği kadar güvenli olmadığını ileri sürdü.

BKAV, FACE ID'Yİ ÖZEL HAZIRLADIĞI MASKEYLE TEST ETTİ

Apple Insider'ın haberine göre Bkav, özel olarak hazırlanan bir maske ile Face ID'yi kandırmayı başarmış. Bu maske üç boyutlu yazıcıyla yapılmış. Maske, silikon bir burun ve iki boyutlu görsellerin kombinasyonundan oluşuyor.

Bkav, iPhone X kilidini bu maskeyle açtığını söyledi. Güvenlik şirketindekiler bu türde maskelerin hazırlanmasının zor ve pahalı olduğunu, ilgili kişinin yüzüyle ilgili ayrıntıların kullanılması gerektiğini belirtiyor. Tehdit unsurunun düşük olduğunu, yine de Face ID'nin söylendiği kadar yeterli olmadığını da söylemeden geçmiyorlar.

YAPAY ZEKAYA DAYANIYOR

Bununla birlikte Face ID'nin sahteciliği önlemek için makine öğrenimini ve yapay zekayı kullandığını unutmamak da önemli. Teorik olarak Apple, gelecekteki bu tür saldırılara karşı Face ID'nin yapay sinir ağında bazı değişiklikler yapabilir.

Kaynak: TeknoKulis

BİZE ULAŞIN