Rapor: iPhone X için tehlike çanları çalıyor

Tedarik zinciri kaynaklarına dayandırılan yeni bir rapora göre iPhone X'in temel bileşen talebinde düşüş yaşanıyor.

Rapor: iPhone X için tehlike çanları çalıyor

DigiTimes'ın yeni makalesine göre eylül ve ekim ayında iPhone X siparişlerinde artış yaşanmasına rağmen, kasım ayı içinde telefonun sevkiyatında düşüş yaşandı ve bu düşüşün aralık ayı içinde biraz daha artabileceği ileri sürüldü.

BİLEŞENLERE OLAN TALEP ZAYIF

Tedarik zinciri kaynakları temel bileşen talebinin beklenildiği kadar güçlü olmaması nedeniyle, Apple'ın 2018'in ilk çeyreğinde iPhone X sevkiyatında hedefi azaltabileceğini söyledi. Bu konuda endişe var. Kaynaklar, Apple'ın kasım ayındaki iPhone X bileşen talebinin daha önceki tahminlere göre daha düşük olduğunu belirtti.

İOS 11 YÜKLÜ İPHONE'UN PİL ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN İPUÇLARI

Raporda yazanları daha detaylı olarak ele alırsak, Apple'ın ana bileşen tedarikçilerinden biri olan Largan'ın kasım ayı gelirlerinin bir ay öncesine göre sadece %0.05 oranında artığı vurgulanıyor. Kaynaklar, siparişlerdeki zayıflık nedeniyle şirketin gelirlerinin aralık ayında düşüş göstermesini bekliyor.

TEDARİKÇİLER GELİRLERİNDE DÜŞÜŞ YAŞADI

Apple'ın diğer tedarikçileri de benzer bir senaryo yaşadı. Kasım ayı içinda kasa üreticisi Catcher Technology %10.4, dokunmatik panel üreticisi General Interface Solution ise gelirlerinde %15.53 oranında gerileme yaşadı. Normalde General Interface Solution, satış momentumunun 2018'e kadar devam etmesini bekliyordu.

Diğer yandan bazı gözlemcileri ise iPhone X sevkiyatının 2018'in ilk çeyreği sonunda yeniden artışa geçeceğini ve bileşen siparişlerinin artacağını söyledi.

BİZE ULAŞIN