Üniversite öğrencileri denizde, havada, karada hareket eden drone yaptı

Nevşehir'deki Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğrencileri, havada, karada ve denizde hareket edebilme özelliği olan drone yaptı. Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Cemal Çorbağa ve bölüm öğrencileri Ferit Gergin, Erhan Yürekli, Muharrem Gürgen, Deniz Reyhaniye, Emre Aydın, Furkan Pelen ve Özgür Yıldız, yaklaşık 3 aylık kısa zaman diliminde imkanları dahilinde profesyonel drone imal etti. Yüksek hız, irtifa ve manevra özelliği ile göz dolduran drone için, örümcek misali karada hareket edebilmesi ve denizde dahi kullanılabilmesi için çalışmalar sürüyor.

Üniversite öğrencileri denizde, havada, karada hareket eden drone yaptı

Öğrencilerden Deniz Reyhaniye, ileri teknoloji ürünü olan hava araçlarının çok rağbet görmesi üzerine kendilerinin de harekete geçtiğini söyledi. Reyhaniye, şöyle dedi:

"İmal ettiğimiz hava aracının diğer araçlardan farklı, yüzde 100 profesyonel olması. Diğer hava araçlarına kıyasla 1.5 saat havada durabiliyor. Gidip-gelme özelliği ve manevra kabiliyeti daha hızlı. Aracın alt mekanizması için de örümceği örnek alarak ayaklı olmasını planladık ve bunun üzerinde çalışmamız devam ediyor. Piyasada satılan hava araçlarında düşme olayında gövde ve pervanelerde,kırılma çatlama ve parçalanma olayı çok fazla olması nedeniyle biz kendi ürettiğimiz hava aracında karbon fiber kullandık ve 10-15 defa bunu test ettiğimizde kırılma olayı olmadı. Sağlamlık açısından testlerimizi tamamladık ve olumlu sonuç aldık. Hava aracımızın herhangi bir kesinti veya pil bitmesi durumunda GPS özelliği de bulunmakta. Bu sayede ilk kalktığı yere düşmeden dönme özelliği var. Hava aracı yüksekten görüntü almaya başladığında Gimbal özelliğiyle titreşimleri engelleyerek görüntü netliği sağlamakta ve görüntüyü de anlık iletilmekte. Cep telefonu ve televizyon izleme imkanı sağlayan kamera sistemleri kullandığımız hava aracımızı istediğimiz yere yönlendirebiliyoruz. En önemlisi ise alt bacak yerleştirme ve karada hareket edebilme kabiliyetine yönelik çalışma ve denemelerimiz devam ediyor."

BİZE ULAŞIN