iPhone'lar ve Mac'ler Spectre ve Meltdown'dan etkileniyor

Spectre ve Meltdown güvenlik açıkları Mac'leri ve iOS cihazların hepsini etkiliyor. Apple bu konuda bir açıklama yaptı ve söz konusu bela açıklardan birini düzelttiğini ifade etti. İşte detaylar...

iPhone'lar ve Mac'ler Spectre ve Meltdown'dan etkileniyor

Intel, AMD ve ARM işlemcileri etkileyen Spectre ve Meltdown güvenlik kusurları, teknoloji gündeminin en sıcak konusu oldu. Bu iki açık, kullanıcıların hassas bilgilerinin (Şifreler, kimlik bilgileri vs...) ele geçirilmesine olanak sağlıyor.

ANDROİD TELEFON SAHİPLERİ BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA

BİR TANE AÇIK KAPATILDI

Apple konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mac'lerin ve tüm iOS cihazların bu iki kusurdan etkilendiğini belirtti. Apple Watch, sadece Meltdown'dan etkilenmiyor. Apple TV'ler de tehdit altında. Ancak şirket hangi Apple TV modelleri hakkında ek bilgi vermedi.

Bununla birlikte Apple, iOS 11.2, macOS 10.13.2 ve tvOS 11.2'le birlikte, Meltdown güvenlik açığının düzeldiğini de vurguladı. Apple destek sayfasında yazanlara göre, önümüzdeki günlerde Spectre'ye karşı Safari için güncelleme yayınlanacak. Ayrıca Apple çalışmalara devam ettiklerini, iOS, macOS, tvOS ve watchOS'nin gelecek güncellemeleri içinde önemli güvenlik iyileştirmeleri olacağını da söylüyor.

APP STORE DIŞINDA BAŞKA YERDEN UYGULAMA YÜKLEMEYİN!

Korsanların söz konusu açıklardan yararlanması için Mac veya iOS cihazlara kötü amaçlı uygulama yüklenmesi gerekiyor. Bu tür uygulamalardan kaçınmak içinse sadece App Store'un kullanılması öneriliyor.

MİLYONLARCA BİLGİSAYARDA BÜYÜK GÜVENLİK AÇIĞI!

INTEL, ARM VE DİĞER ŞİRKETLER KABUL ETMİŞTİ

Spectre ve Meltdown'ın ortaya çıkmasıyla birlikte, Intel, ARM ve başka isimler bu güvenlik açıklarını kabul etti.

Intel, Apple'ın Mac'leri dahil olmak üzere birçok şirketin bilgisayarları için işlemci üretiyor. ARM mimarisi ise Apple'ın iOS cihazlarındaki sistem çiplerinden, daha birçok markanın yongasına kadar neredeyse her mobil işlemcinin içinde bulunuyor.

Sonuç olarak Spectre ve Meltdown, belirli bir işlemci üreticisi veya cihaza özgü değil. Akıllı telefonlardan tabletlere, bilgisayarlardan başka cihazlara kadar her şeyi etkiliyorlar. Şu anda bu konuyla ilgili olarak düzeltme ve güvenlik çalışmaları devam ediyor.

2017'YE DAMGA VURAN HACK OLAYLARI

BİZE ULAŞIN