Yerli güneş pili ve paneli üretildi

Askeri ve sivil amaçlı kullanılacak ilk Milli Nükleer Radyasyon Dedektörü'nü üreten AİBÜ NÜRDAM, yerli imkanlarla dünya ortalamasının üzerinde verim sağlayan güneş pili ve paneli üretti.

Yerli güneş pili ve paneli üretildi

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, NÜRDAM'ın üniversitenin başarılı projeler yürüttüğü birimlerden biri olduğunu, hem yerli hem de uluslararası kaynaklardan destekler aldığını, destekleri de yaptığı projeler sayesinde temin ettiğini söyledi.

YERLİ OTOMOBİL TÜM DÜNYAYA SATILACAK

YÜKSEK VERİMLİ

Askeri ve sivil amaçlı kullanılacak ilk Milli Nükleer Radyasyon Dedektörünü üreten NÜRDAM'da yüksek verimli, yerli güneş pili ve panelinin imal edildiğini belirten Alişarlı, "Türkiye güneşin en çok düştüğü yerlerden, önemli bir bölge. Aynı zamanda da turizm bölgesi. Çoğu İskandinav ülkelerinden insanlar güneş almak için Türkiye'ye koşuyorlar. Bu, üretilen yerli güneş pili ve panelini burada kullanma şansımızın yüksek olduğunu da gösteriyor. Bu sadece bölgeye ait bir hizmet değil, ulusal ve uluslararası da bir boyutunun da olacağını gösteriyor." diye konuştu.

NÜRDAM Müdürü Prof. Dr. Ercan Yılmaz da güneş pili ve paneli prototipinin başarıyla üretildiğini vurgulayarak, "NÜRDAM'da askeri ve sivil amaçlı tasarım ve imalat çalışmalarının yanı sıra güneş enerjisinden elektrik üretmek için güneş pili çalışmaları da yürütülmekte." dedi.

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle enerji ihtiyacının hızla arttığına işaret eden Yılmaz, enerjinin bir kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesinin çevre için önem taşıdığı hatırlatarak, "Dünya genelinde panel verimliliği 17 ile 18 civarında bizde ise 19,8." dedi.

BİLİM DÜNYASI ŞOKTA: GÜNEŞ'TEN YÜZ BİN KAT...

"GÖRÜŞMELER YAPMAKTAYIZ"

Dünyada yaygın olarak kullanılan güneş enerjisi teknolojisinin Türkiye'de yerleşik olmadığı için henüz aktif olarak kullanılamadığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin enerji talebindeki büyüme ve bu alanda yapılan yatırımlar göz önüne alındığında enerji üretiminde güneş enerjisi teknolojisinin yer alması kaçınılmazdır. Bu nedenle AİBÜ kayıtsız kalmayarak güneş pili üretimi çalışmalarına hız vermiştir. NÜRDAM'da prototipini ürettiğimiz güneş pilleri ve panelinin seri üretime geçmesi için birçok firma ile görüşmeler yapmaktayız."

BİZE ULAŞIN