Çöpçatan uygulamasıyla 576 milyon liralık vurgun yaptılar

Çin'de çöpçatan uygulamalarındaki kadınların birer robot yazılım olduğu ortaya çıkınca 21 yazılım şirketi kapatıldı. Polis raporuna göre onbinlerce erkek gerçek sandıkları kadınlara uygulama üzerinden hediye ve para göndermek için 1 milyar yuan (yaklaşık 576 milyon lira) harcadı.

Çöpçatan uygulamasıyla 576 milyon liralık vurgun yaptılar

Çin'de, çöpçatan uygulamalarındaki kadınların aslında birer robot yazılım olduğu ortaya çıkan çok sayıda şirket kapatıldı. Modern Express gazetesinin haberine göre 21 yazılım şirketi kapatılırken, 600'den fazla şüpheli gözaltına alındı.

KULLANICILARDAN PARA ALDIĞININ ORTAYA ÇIKMASIYLA BİRLİKTE

Operasyon, bazı kadınların mesajlarının bilgisayarlar tarafından otomatik üretildiğinin tespit edilmesi üzerine yapıldı. Guangdong kentinde polis, Ağustos 2017'de bir uygulamanın var olmayan yetişkin videoları izletme bahanesiyle kullanıcılardan para aldığının ortaya çıkmasının ardından bazı uygulamalar hakkında soruşturma başlatmıştı.

BU UYGULAMALARA DİKKAT!

BBC Türkçe'de yer alan habere göre soruşturmalarda en az bir şirketin teknik personelinin sahte "seksi kadın" hesapları yarattığı anlaşıldı. Bu hesaplar otomatik tanışma mesajlarıyla siteye yeni kaydolan hesaplarla iletişime geçiyordu.

KULLANICILAR HEDİYE VE PARA GÖNDERMEK İÇİN 576 MİLYON TL HARCADI

Polis raporuna göre şirketler kullanıcılarına para harcamaları için yalan söylemek için suç işlemiş oldu. Tahminlere göre on binlerce erkek, gerçek sandıkları kadınlara uygulama üzerinden hediye ve para göndermek için 1 milyar yuan (yaklaşık 576 milyon TL) harcadı.

ANDROİD'DEKİ ANİMOJİ UYGULAMALARINA DİKKAT EDİN

Çin'de sosyal medya kullanıcıları ise dolandırıcılık karşısında hem şaşırdı hem de eğlendiklerini gizlemedi. Bir kullanıcı, "Yapay zeka sonunda insan zekasını geçti" dedi.

BİZE ULAŞIN