CES 2018: Samsung otonom sürüş çözümlerini duyurdu

Güney Koreli üretici farklı alanlarda yatırımlara ve yeni teknolojik çözümler üretmeye devam ediyor. Şirket son olarak otonom sürüşle ilgili planlarını açıkladı.

CES 2018: Samsung otonom sürüş çözümlerini duyurdu

Samsung'un, HARMAN International'ı tamamen satın almasının üzerinden henüz bir yıl geçmemişken, her iki şirket otomobil teknolojileriyle alakalı planlarını ve çözümlerini CES 2018'de duyurdu. Bu duyurulardan biri HARMAN Dijital Kokpit platformu oldu.

CES 2018: SAMSUNG MİCROLED TV'Sİ THE WALL'U TANITTI

Yeni Dijital Kokpit platformu, esnek ve ölçeklenebilir bir üst düzey deneyim paketi içeriyor. Standart ve gelişmiş sistem konfigürasyonlarında çalışan platform, gerekli tüm araç bilgilerini ve özelliklerini sunan tek bir merkezi ekranda; ses, dokunmatik geri bildirim, fiziksel çıkıntılar ve direksiyon kontrolleri üzerinden gösterge paneli ile merkezi konsolu birleştiriyor. HVAC, medya ve kullanıcı ayarları açısından özelleştirmeyi mümkün kılmak adına farklı insan-makine arabirimleri ile etkileşimler kuran çok modlu bir yaklaşımı destekliyor. Dijital Kokpit'in projeksiyon modu bulunuyor. Orta ve üst düzey konfigürasyonlardaki gibi, giriş seviyesi bulut teknolojisi ile çalışan daha büyük bir IoT (Nesnelerin İnterneti) ekosistemi, yalnızca bağlantıyı artırmakla kalmıyor, aynı zamanda maliyetlerin düşürülmesine ve araç ağırlığının azaltılmasına yardımcı oluyor.

Dijital Kokpit, üst düzey konfigürasyonda, bir sürücünün tüm bağlantılı yaşam tarzını IoT üzerinden bir araya getiriyor. HARMAN'ın Ignite Platformu'nu kullanan çoklu ekran düzeni sayesinde, sanal kişisel asistan, taşınabilir profiller, artırılmış gerçeklik ve daha birçok hizmet aracılığıyla, sürücü ve yolcu için araç içi kullanıcı deneyimi kişiselleştirilebiliyor. Bu aynı zamanda, sektörde bir ilk olarak, Android işletim sisteminin dört ekrana entegre olmasını sağlıyor.

BU TEKNOLOJİLER HAYATINIZI DEĞİŞTİREBİLİR! İŞTE CES 2018'İN EN İYİLERİ

İLK 5G OTOMOTİV TELEMATİK ÇÖZÜMÜ VE ÇÖZÜMÜN İLK MÜŞTERİSİ

HARMAN ve Samsung, müşterek olarak 1 Gb/s bant genişliği kapasitesine sahip gelişmiş telematik için modüler yaklaşımlar geliştiriyor. İki şirket endüstrinin ilk 5G'ye hazır otomotiv çözümünü ve çoklu bant uyumlu antenini sunacak. Çözüm, bugünün LTE CAT 16 bağlantısını ve geleceğin 5G'sini destekleyen aynı donanım yapısındaki ağ erişim cihazların barındıran modüler tasarıma sahip telematik bir kontrol ünitesinden oluşuyor. 5G teknolojisi, otomotiv sektörüne otonom nakliyeyi mümkün kılan emniyet arttırıcı C-V2X yeteneğini getiriyor. 5G, mevcut 4G LTE standartlarından 100 kat daha hızlı hizmet sunuyor. Bu da, inanılmaz hızda yüksek çözünürlüklü akışa, çevreleyici sanal ve artırılmış gerçeklik özelliklerine ve hızlı giden araçlarda kesintisiz bulut tabanlı uygulamalara olanak tanımak demek. Sadece 1 ms gecikmeli yanıt süreleri ile 5G, gelecek nesil otonom araçlar için C-V2X teknolojisinin yanında bulut tabanlı işlem ve depolama yapma olanağı sunuyor. HARMAN yaptığı açıklamada bu çözümün ilk müşterisinin lider bir Avrupa otomobil üreticisi olacağını duyurdu.

Bunlarla birlikte yeni DRVLINE platformu da duyuruldu. Bu platform 3. seviye otomasyondan 4. ve 5'inci seviyeye kadar ölçeklendirmek üzere tasarlanan otonom sürüş için açık ve modüler bir platform olma özelliği taşıyor. HARMAN/Samsung tarafından geliştirilen ilk ADAS (İleri Sürüş Asistanı Sistemi) ürünü, şeritten ayrılma uyarısı, uyarlanabilir hız sabitleme kontrolü, çarpışma uyarısı ve yaya uyarı algoritmaları içeren, geleceğe yönelik bir kamera olacak. Yeni sistem kamerayla birlikte kendi kendine öğrenen bir sanal eş yolcu yaratmak için makine öğrenimini ve veri bilincini artırılmış gerçeklerle harmanlayan ADAS 360 çözümünü birleştiriyor. Yeni sistem 2018 yılında satışa sunulacak.

CES 2018'TE ELEKTRİKLER GİTTİ!

BİZE ULAŞIN