iPhone'un Sağlık uygulaması verileri tecavüz ve cinayet davasında kullanıldı

Motherboard sitesinin haberine göre Almanya'da görülen bir davada savcılar iPhone'un sağlık verilerinden yararlandı. İşte detaylar...

iPhone'un Sağlık uygulaması verileri tecavüz ve cinayet davasında kullanıldı

19 yaşındaki bir öğrenciye tecavüz edip öldürdükten sonra cesedini nehre attığı iddia edilen Afgan uyruklu H.K., eylül ayından bu yana Almanya'nın Frieburg kentinde yargılanıyor.

APPLE İOS 11.2.5 BETA 5 GÜNCELLEMESİNİ YAYINLADI

IPHONE'UN ŞİFRESİ KIRILDI

Motherboard'un Alman Welt gazetesine dayandırdığı habere göre sanık, araştırmacılara iPhone'un şifresini vermeyi reddetti. Bu yüzden Alman yetkililer ise şifreyi kırmak için Münih'te ismi verilmeyen bir şirketten yardım aldılar ve iPhone'un şifresini kırdılar.

Araştırmacılar sanığın nerede olduğunu ve neler yaşadıklarını bulmak için iPhone'un Sağlık uygulamasındaki verilerden yararlandı.

İPHONE'UN YAVAŞLAYIP YAVAŞLAMADIĞINI BU ŞEKİLDE KONTROL EDEBİLİRSİNİZ

POLİS HAREKETLERİ YENİDEN CANLANDIRDI

Açıklanan raporda ise konuyla ilgili olarak şunlar yazıyor:

"Uygulama sanığın ne kadar adım attığını ve o gün boyunca ne tür etkinlikler yaptığını kaydediyor. Uygulama aktivitelerin bir bölümünü "Çıkılan kat" olarak kaydediyor. Yetkililer sanığın kurbanı nehir kıyısına sürüklemesi ile verileri ilişkilendirdi.

Freiburg polisi, sanığı olay yerine götürerek hareketleri yeniden yapmasını istedi ve tekrarlanan hareketler sonucunda, Sağlık uygulamasında daha öncekilerle benzer veriler oluştuğu görüldü."

Yetkililer benzer verileri ise kanıt olarak mahkemeye sundu.

İPHONE KULLANICILARININ BİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALARI!

BİZE ULAŞIN