Apple, iPad'leri de yavaşlattı mı?

Apple'ın geçen aylarda iPhone modellerinin eskiyen bataryalarından dolayı yazılım güncellemeleriyle yavaşlattığını öğrenmiştik. Peki benzer durum iPad'lerde var mı?

Apple, iPad'leri de yavaşlattı mı?

Bundan haftalar önce Apple'ın eskiyen bataryaların performansını korumak için iPhone modellerini yavaşlattığını öğrenmiştik. Önce bazı kullanıcılar bu olayı ortaya çıkarmış ve sonrasında da Apple durumu kabul etmişti. Bu olayın ortaya çıkmasından sonra Apple bir hayli eleştirilmiş ve birçok kullanıcı tarafından mahkemeye verilmişti. Peki benzer bir durum şirketin başka bir cihazı olan iPad'lerde de var mı?

Bu konuyla ilgili çeşitli testler yürüten GSMArena ekibi, iPad'lerde benzer durumun olmadığını söylüyor. Yani Apple, iPad'lerin bataryaları eskise ve performansını kaybetse de işlemci performanslarını güncellemelerle değiştirmiyor.

Bu arada Apple zaten geçtiğimiz dönemde, daha çok eski iPhone'larda olan ani kapanmaların önüne geçmek için geliştirdiği özelliği de iPhone'lara özel çıkarmıştı ve şu açıklamayı yapmıştı;

"Bu güç yönetimi özelliği iPhone'a özeldir ve başka herhangi bir Apple ürünü için geçerli değildir."

Güç yönetimi uygulaması da aslında eskiyen bataryalarla işlemci gücünü dengelemek adına geliştirilmiş bir özellikti.

İPHONE 8 VE İPHONE 7'DE YAVAŞLAMA VAR MI?

NEDEN iPAD'LERDE OLMUYOR?

Eskiyen pillerinden bahsederken, bir yıl seçelim. Mesela 2014. Bu tarihte iPhone 6 ve iPhone 6 Plus piyasaya çıkmıştı. Bu iki telefonun pil kapasiteleri sırasıyla 1,810 mAh (6,9 Wh) ve 2,915 mAh (11,1 Wh) idi, bir ay sonra ise iPad Air 2 7,340 mAh (27,62 Wh) batarya ile piyasaya çıktı.

Daha büyük batarya ile (yukarıdaki örnekte 4 kat daha büyük), bu durumu kısmen açıklayabiliyoruz. Buna ek olarak, iPad'lerimizi kullanma şeklimiz nedeniyle daha az şarj edilirler ve bu da bir pilin yıpranmasını etkiliyor.

APPLE, İPHONE'LARI YANLIŞLIKLA 2012'YE GÖTÜRDÜ!

BİZE ULAŞIN