Apple, Meltdown ve Spectre açıklarından dolayı davalık oldu

Meltdown ve Spectre'la ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bu iki güvenlik kusuru nedeniyle Cupertino merkezli Apple hakkında ilk yasal işlem başlatıldı.

Apple, Meltdown ve Spectre açıklarından dolayı davalık oldu

Son haftalarda teknoloji dünyasında Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarının etkileri sürüyor. Şimdiye kadar bu iki açıktan yararlanıp, istismar eden birileri ortaya çıkmadı. Ancak art niyetli kişiler bu kusurlardan yararlanıp, sonuçları sarsıcı olaylara neden olabilir. Şirketler Meltdown ve Spectre düzeltmek için harıl harıl çalışıyor ve güncelleme çıkarıyorlar. AMD, Intel ve ARM işlemcileri etkileyen donanım tabanlı açıklar hakkında flaş bir gelişme daha yaşandı. MacRumors'un haberine göre Apple hakkında bu iki güvenlik kusuru nedeniyle şikayet var.

MELTDOWN VE SPECTRE'YE KARŞI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ NEDİR? NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

APPLE'IN HABERİ VARDI!

Anthony Bartling ve Jacqueline Olson, San Jose'de bölge mahkemesine başvuru yaptı. Apple'ın ARM tabanlı ürünlerini alan yani iPhone, iPod touch ve iPad'e sahip müşteriler adına şikayette bulundu. Bartling ve Olson, Apple'ın 2017 Haziran ayından bu yana Meltdown ve Spectre açıklarını bildiğini ve ayrıntıları ise kullanıcılara daha önce açıklayabileceğini iddia ediyor. Şikayet dosyasında, "ARM Holdings PLC, geçtiğimiz haziran ayında ARM mimarisini kullanıp, kendi işlemci tasarımlarını yapan şirketleri güvenlik açıkları hakkında bilgi verdi. Bu şirketler arasında Apple da bulunuyor" şeklinde ibare var.

Hamodia'nın haberine göre İsrail'de de bir grup tüketici Apple, Intel ve ARM'ı dava etmeye hazırlanıyor. Bu konuda gerekli yerlere şikayette bulunmuşlar.

APPLE, İPHONE'LARI YANLIŞLIKLA 2012'YE GÖTÜRDÜ!

BİZE ULAŞIN