Android telefon kullanıcıları tehlike altında!

Google Play Store'da bulunan 27 oyun içinde zararlı bir yazılım keşfedildi. Raporlananlara göre bu oyunlar 4.5 milyondan fazla kez indirilip, yüklenmiş. Peki söz konusu malware yani virüs neler yapıyor? Bu malware'dan korunmak için ne yapmak gerekiyor?

Android telefon kullanıcıları tehlike altında!

HackRead'in haberine göre Rusya merkezli siber güvenlik şirketi Dr. Web'teki güvenlik araştırmacıları, Google Play Store'da yer alan 27 oyun içine gizlenmiş malware buldu. Bu tehlikeli Android yazılımı, kimlik avı saldırıları gerçekleştirerek, kullanıcıların kişisel verilerini çalıyor.

AKILLI TELEFON ŞİFRELERİNİ SENSÖRLER YARDIMIYLA BULABİLİRLER

OLDUKÇA TEHLİKELİ

"Android.RemoteCode.127.origin" isimli bu malware'ın yer aldığı oyunlar 4.5 milyondan fazla kez indirilmiş. Malware zararlı web sitelerini açıyor. Bununla birlikte reklamlar ve bağlantılar yoluyla gelir elde etmek için komut ve kontrol sunucusundan (Command and Control/C&C) indirdiği komut dosyasını kullanıyor. Bunları kullanıcının haberi olmadan otomatik olarak gerçekleştiriyor. Ayrıca bu baş belası yazılım, kimlik avı gerçekleştirmek, kullanıcı giriş ve parolalarını çalmak için de Trojan modüllerini Android cihaza bulaştırıyor.

BU VİRÜS ANDROİD TELEFONLARA FİZİKSEL ZARAR VERİYOR

GOOGLE UYGULAMALARI KALDIRMADI!

Dr.Web malware'la alakalı yazısını 16 Ocak'ta yayınladı ve Google'a virüslü uygulamalar hakkında bilgi verdi. Ancak HackRead'de yazanlara göre Google uygulamaları Play Store'dan kaldırmamış. Mesela Dr. Web Kıyamet Kombat Arena isimli oyunun 1.1.4 sürümünde virüs olduğunu raporlamış. Google Play Store'da halen bu oyunun olduğunu gördük. Virüslü oyunların tüm listesine Dr. Web'in sitesinden ulaşabilirsiniz.

ANDROID KULLANICILARI NE YAPABİLİR?

Üçüncü parti mağazalardan APK indirip, telefonunuza yüklemeyin. Cihazınızın anti-virüs yazılımının güncel olmasına dikkat edin ve günlük bazda tarama yapın.

Google konuyla ilgili halen açıklama yapmadı.

1.4 MİLYAR ŞİFRE ELE GEÇİRİLDİ! HEMEN ŞİFRENİZİ DEĞİŞTİRİN 2017'YE DAMGA VURAN HACK OLAYLARI

BİZE ULAŞIN