İsviçre çakısı gibi akıllı cep

Akıllı cep telefonu basit bir aksesuvar veya uygulamayla POS cihazı, mobil cüzdan, KGS, nabız ölçen bir sağlık aletine dönüşebiliyor

Akıllı cep telefonları farklı uygulama ve aksesuvarlarla İsviçre çakısı gibi kullanılan mobil cihaz oldu. Kimi mobil ödeme cihazı kimi KGS kimi nabız ölçer oluyor. Başarılı dönüşümlerin bir bölümü de Turkcell ve Avea gibi operatörlerin Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştiriliyor. BlackBerry telefonlar ilk kez Türkiye'de mobil ödeme cihazına dönüştü. Türk Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştiren çözümlerle akıllı cep telefonları mobil tahlil veya KGS cihazı da olabiliyor. Apple iPhone takılan basit bir aksesuvar ve uygulama ile POS cihazı veya nabız ölçer olarak kullanılıyor.

MOBİL TV

Cep telefonunda yeniliklerin başında internet, uygulamalar ve akıllı donanımlar geliyor. Mobil TV, kamera özelliği artan telefonlar artık normal karşılanıyor.

Köprüden geçiren KGS oldu

Turkcel T11 temassız ödeme sistemlerinde kullanılan NFC çip sayesinde KGS cihazı olarak da kullanılabiliyor. Turkcell Cep-T Cüzdan Bank Asya kredi kartınız varsa onunla eşleştiriliyor yoksa da yeni bir nakit KGS kartı (NKGS) hesabınız oluşturuluyor. Eğer daha önceden bir KGS kartınız varsa bu kartı kullanamıyorsunuz.

Nabız atışınız kontrol altında
Singapurlu şirketin tanıttığı Outink adlı ürün iPhone'a kolayca takılıyor. 100 dolar civarında fiyata satılması beklenen ürün hem nabız, hem de oksijen miktarını ölçüyor. Bunun için önce ücretsiz uygulamayı indirmek gerekiyor, sonra da 1 dakika boyunca parmağınızı bastırdığınızda sonuçlar ekranda okunuyor. Spor yapanlar için kullanışlı.

Sokak satıcısına POS cihazı

Apple IPhone artık basit bir aksesuvar ve uygulama yazılımı ile sokak satıcıları için POS cihazına dönüşüyor. New York'un SOHO semtindeki sokak satıcıları bile kullanıyor. Küçük basit bir POS cihazı ve Square uygulama yazılımıyla sokakta ödemeyi sağlıyor. Şu anda Apple Store'larda sıradan cihaza dönüşen aksesuvarlar sokak satıcılarına büyük rahatlık sunuyor.

10 $'a tahlil yapacak

Henüz araştırma safhasındaki projede pahalı mikroskoplar yerine 10 dolara mal olan basit aparatlar kullanılıyor. Dr. Aydoğan Özcan tarafından geliştirilen Avea Mobil Tahlil Projesi, yakın bir gelecekte zamandan ve büyük yatırımlardan tasarruf edilerek, kan sayımı gibi tahliller ile sıtma, AIDS, tüberküloz hastalıklarına cep telefonu kullanılarak uzaktan tanı ve teşhis konulmasını mümkün kılacak. Kullanımı kolayca öğrenilen cihaz sağlık personeli tarafından uygulanıyor.

BİZE ULAŞIN