Her derde deva cep'te

Akıllı cep telefonları ve tabletler sigarayı bırakmak, tansiyon ölçmek, sağlıklı zayıflamak için çare oluyor. Sağlık uygulamalarıyla doktor hastaya uzaktan ulaşıyor, hastanın tahlil için seyahat etmesine gerek kalmıyor

Akıllı telefonlar ve tabletler uygulamalarla sağlık ölçümlemesi yaparak hayat kurtarıyor. Doktorlar hastalarına uzaktan ulaşırken, mobil sağlık üniteleri ile hastaların tahliller için seyahat etmelerine gerek kalmıyor. Hastaneler, cep telefonu operatörleri ve sağlık merkezleri geliştirdikleri uygulamalarla Türkçe sağlık uygulamalarını artırıyor. Mobil sağlık endüstrisi büyümeye devam ediyor. Şu anda Apple Store'da 10 binden fazla tıbbi ve sağlığı korumaya yönelik uygulama bulunuyor. Mobil sağlık, Android ve iPhone kullanıcıları arasında en hızlı büyüyen 3'üncü uygulama kategorisi olarak görünüyor.

DOKTOR TAVSİYESİ OLMALI

Hayatın vazgeçilmez parçası haline gelen akıllı cep telefonları, sağlık uygulamaları sayesinde yüzlerce sorunu çözüyor veya anlık ölçümlerle hasta ve doktorlara yardımcı oluyor. Doktorlara göre insanların telefon ya da tabletlerinde, sağlıklarını takip edebilecekleri uygulamaları kullanması, onları sürekli olarak yaptıkları doktor ziyaretlerinden de kurtaracak. Float Mobile Learning'den alınan bilgilere göre doktorların yüzde 40'ı, hastaların, fitness ve yeme alışkanlıklarını gösteren sağlık uygulamalarını kullandıklarında, muayeneye gelme sayılarının azalacağını düşünüyor. Doktorların yüzde 88'i kilo takibi, kan şekeri gibi durumların yanı sıra önemli sağlık verilerini takip edebilecekleri uygulamalarla hastaların evde takip edilmesini destekliyor. Ayrıca kendilerine yardımcı olacak, piyasadaki bütün uygulamalardan yararlanılması gerektiğini düşünüyorlar.

SAĞLIK SIM KART SEVER

Mobil sağlık uygulamalarında akıllı telefonlar kadar SIM kart ile güncelleme yapan akıllı cihazlar da kullanılıyor. Mobil sağlık cihazlarını sıradan kullanıcılar dışında, doktor ve sağlık merkezleri de kullanıyor. DT Mobil, mobil klinik uygulaması ile SIM kart takılan cihazlarla hastanın tansiyon, kan değeri gibi bilgileri ölçülüyor. Firma yakında son kulanıcılar için de iPhone'a takılabilen şeker ölçüm cihazı gibi uygulamalar kullanacak.

AKILLI 5 MOBİL SAĞLIK UYGULAMASI
Sigarayı bıraktım! (Ücretsiz)
Anadolu Sağlık Merkezi'nin, geliştirdiği "sigarayı bıraktım" uygulamasını indirerek, sigarayı bırakmak için ücretsiz uygulama ve canlı destek almak mümkün. Uygulama yalnızca iOS cihazlarında kullanılabiliyor. İçilmeyen sigaraların hesabı ve sigara içilmediği için biriktirilen para miktarı da görülebiliyor.

İlk yardım cepte (Ücretsiz)
İlk yardım uygulamalarının bilinmesi acil durumlarda, bir insanın hayatını kurtarabiliyor. Bu yüzden herkesin ilk yardım uygulamalarının nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. iOS cihazları için yaratılan "Mobil İlk yardım Uygulaması" acil yardım için gerekli bilgileri anında sunabiliyor.

Kalp dostu uygulama (0.99 dolar)
Instant Heart Rate uygulamasını hem iOS hem de Android cihazlarda kullanmak mümkün. Bu kalp atış ritminizi ölçen, yararlı sağlık uygulamalarından biri. Ödüllü sağlık uygulaması ile kalp atış hızınızı ölçebiliyorsunuz. Uygulama, hem iOS cihazlarda, hem de Android cihazlarda kullanılıyor.

Aile hekimine kitap! (Ücretsiz)
EczaPlus ve Konya Atlas işibirliğiyle yaratılan aile hekimliği uygulaması Dr. Oktay Sarı ve Dr. Fatih Kara'nın hazırladığı bir başucu kitabı. Aile hekimliği uygulaması iOS cihazlarında çalışıyor. İçinde kardiyolojiden, iç hastalıklara, pek çok rahatsızlıkla ilgili detaylı bilgiler veriyor.

Fitness Free HD (Ücretsiz)
300'den fazla egzersiz, fotoğraf ve yazılarla kullanıcılara anlatılıyor. Üstelik zaman kontrolü de yaparak bu uygulamayı kullanmak mümkün. Özellikle düşük yoğunluklu uygulamalarla ileri yaş grubundaki kişiler de rahatlıkla kullanabiliyor.

2 dakikada EKG ölçümü
clue Basic, mekan ve zaman bağımsız 2 dakika içinde kapsamlı EKG ölçümü yapıyor. Ayrıca dakikadaki kalp atım hızı, balans değeri ve ritim bozukluğunu da ölçüyor. Gerçek stres düzeyinizi tespit edebiliyor. Tüm kalp ve stres değerleri de rapordan detaylı olarak okunabiliyor.

Doktor akıllı cep'çi
Doktorların yüzde 80'i, akıllı telefon ve tıbbi uygulamaları kullandıklarını söylüyorlar. Ayrıca yüzde 25'i tablet kullandığını dile getiriyor. Tabletlerin, hastalarıyla ve iş arkadaşlarıyla daha kolay iletişim kurmaya yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Doktorların yüzde 56'sı mobilitenin kendilerine daha hızlı karar verebilme özelliği kattığını söylerken, yüzde 40'ı ise gereksiz işlerden kurtardığını düşünüyor.

Ailenin sağlığı SIM kart ile takipte
Her ailede hastalıklar nedeniyle düzenli ölçümler gerekebiliyor. DT Mobil, SIM kartlı sağlık ölçüm cihazları ile mesafe sorun olmaktan çıkıyor. Dört kişilik bir ailenin kullanıcı ölçümleri ayrı ayrı hafızada tutulabiliyor. Tansiyon ve şeker değerlerinin bilgisayar ortamında ve platformda saklanması sağlanıyor. Değerlerin dışına çıkıldığında otomatik SMS ve e-posta ile aile üyeleri ve doktor uyarılıyor.
BİZE ULAŞIN