Ortadoğu'da oyunun lideri Türkiye

Ortadoğu'da Türk dizilerinden sonra Türk oyunları furyası başladı. Türk şirketi Peak Games, dünyada yeni oyunları ve satın aldığı stüdyolarla ilk 5 firma arasına girmeyi başardı. Sosyal ağ oyunlarında liderliğe koşan şirket, Bizim Çiftlik'le Ortadoğulu gençlerin favorisi

Türkiye'de 3 internet kullanıcısından 2'si online oyun oynuyor. Yıllık 500 milyon dolar ciroya ulaşan oyun sektörü, uluslararası oyun şirketleri de çıkarmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda dünyada iki oyun stüdyosunu satın alan Peak Games, hızlı büyümesine özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da devam ediyor. Firma şimdiden dünyanın en büyük 5 sosyal oyun şirketi arasına girmeyi başardı. Günlük 12 milyon aktif kullanıcıyla da dev şirketleri geride bırakıp 3'üncü sıraya yerleşti.

BİZİM ÇİFTLİK BÜYÜDÜ

Bizim Çiftlik oyununun Arapça versiyonunu çıkaran şirket, Ortadoğu'da 15 milyon kullanıcıya ulaştı. Oyun, Ortadoğu bölgesinde en çok oynanan sosyal ağ oyunu oldu. Oyun sektörünün yakından tanıdığı isimlerden biri haline gelen Peak Games'in Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Sidar Şahin, 6 stüdyoda 150 çalışana sahip. Sidar Şahin, farklı ülkelerde yatırımları olsa da oyunlar konusunda temel teknolojinin Türkiye'de geliştirildiğini söylüyor. Yurtdışından en büyük risk sermayesi alan şirketlerden biri olduklarını ifade eden Şahin, "Oyun portföyümüzü 'okey' gibi geleneksel oyunlar dışında strateji oyunlarıyla geliştiriyoruz. Sosyal ağlarda kullanıcının eğlence ihtiyacını iyi anlıyoruz. Özellikle Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Avrupa'da büyümeyi hedefliyoruz. Çünkü bu ülkelerdeki oyun alışkanlıklarının genetiğine sahibiz" diyor.

EĞLENCENİN DEVİ

Arapça konuşan ülkelerin toplam nüfusu 350 milyonu buluyor. Bu nüfusun yüzde 60'ını 25 yaşından küçükler oluşturuyor. Türkiye'de birçok ebeveynin çocuklarına yasakladığı bilgisayar ve internet oyunlarının, tüm dünyada milyarlarca dolarlık bir sektör haline gelmesi ve Türk oyun şirketlerinin küresel oyunculuğa adım atması bakış açısını değiştirecek gibi görünüyor. Peak Games, az hizmet alan pazarlara girmeyi tercih ediyor. Oyunlarını yerelleştirilmiş ve kültüre özel öğelerle süslüyor. Şirket, bu oyunları güçlü bir kullanıcı bağlılığı ile daha da zenginleştiriyor.

19 milyon dolar fon aldı
N olarak Umaykut ve Erlikhan isimli iki strateji oyunu stüdyosunu satın alan şirket, aralarında RockYou'nun da bulunduğu birçok firmayla iş ortaklıkları yaptı. Umaykut, Happy Farm ve 101plus isminde üç yeni oyuna daha imza atan şirket, Bizim Çiftlik ve Okey gibi popüler oyunların içeriğini de güncelleyip geliştirdi. Yeni yatırımlarla büyümesini hızlandıran Peak Games yurtdışı yatırımcıdan da destek alıyor. Şirket, Earlybird Venture Capital ve Hummingbird Ventures gibi yatırım firmalarından toplam 19 milyon dolarlık fon elde etti.

Her ay 16 milyon kullanıcı
* Her ay 16 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısı PeakGames'in oyunlarını oynuyor.
* Peak Games'in oyunları 5 farklı zaman diliminde, 4 kıtada ve 5 dilde oynanıyor.
* Peak Games'in en popüler oyunları arasında Okey, Okey Plus, TrendKız (FabGirl), Akvaryum, Komşu Çiftlik, Petiler, Umaykut, Çiftlik Adası ve Zoo World 2 yer alıyor.
* Peak Games'in Arapça olarak sunduğu Happy Farm 3 milyon 600 bin aktif kullanıcı tarafından oynanıyor.

BİZE ULAŞIN