iphone katilleri avucumuzda

Telefon üreticileri 'iPhone katili' olarak tanımlanan akıllı telefonları arka arkaya piyasaya sürüyor. Tüketicilerin, her biri teknoloji ve tasarım harikası olan bu ürünler arasından en iyi akıllı cep'i seçmesi ise giderek zorlaşıyor

Cep telefonu alırken aklımız hiç bu kadar karışmamıştı. Son dönemlerde iPhone katili olarak tanımlanan o kadar çok cihaz karşımıza çıktı ki, akıllı telefon alırken karar vermek neredeyse imkânsız hale geldi. Yoğun akıllı telefon bombardımanı arasında tasarım, ergonomi, pil süresi, fotoğraf ve multimedya özellikleri, internet, kolay paylaşım ve ekran gibi farklılıklar karar vermemizi bir miktar kolaylaştırıyor. Tüketiciler artık telefon alırken mutlaka akıllı telefon olmasını istiyor. Bu nedenle Türkiye'de satılan her 3 telefondan 1 tanesi akıllı cep oldu. Türkiye'de de yok satan, iPhone'un en önemli rakibi olarak görülen Samsung Galaxy SIII şu ana kadar çıkan en yetenekli telefon olarak göze çarpıyor. Yine HTC, One X serisi ile tasarım olarak en çekici telefonlardan birini piyasaya sürdü. Bunlara herkesin sahip olmasını sağlayan operatör markalı telefonlar Turkcell T serisi ve Vodafone data paketli seçenekleri ile piyasayı genişletti. Şimdi MaxiPluss ile T serisine devam eden Turkcell'in Ar-Ge ekibi deneyim kazanarak, T serisinin cazibesini artıracak dokunuşlarda bulunmuş. Avea'nın dağıtıma başladığı Samsung tarafından üretilen Google telefonu Nexus da Türkiye'de rekabete katıldı.

PİL YUMUŞAK KARIN
Hemen hemen tüm telefonları bir süre kullanma şansım oldu. Bu telefonların konuşma sürelerini yazarak pil sürelerini verebiliriz. Deneyimlerimi paylaşmam subjektif bir değerlendirme olsa da fikir vermesi açısından önemli. Yeteneklerine ve 4.8 inçlik dev ekranına rağmen pil süresi konusunda Samsung Galaxy SIII 1 tam gün, hatta ikinci gün bile kullanma olasılığı yüksek bir telefon. Ancak diğer telefonların çoğunda 1 günü tamamlamak kolay olmuyor. Kullanmadığınız uygulamaları ve bluetooth, WiFi gibi kablosuz antenleri kapatmak telefonların pil ömrünü uzatıyor.

VİDEO FOTOĞRAF VE TASARIM FARKI
HTC, tasarım konusunda en iyi Android modellerini karşımıza çıkarıyor. One X modeli ile çok beğenilen bir form yakalaması, 4.7 inç ekranı dışında en önemli farkı da video ve fotoğraf konusunda yaşatıyor. Fotoğraf makinelerinde bile yakalanamayan hız, iPhone 4S'te yaşadığımız pil sorununa rağmen beğeni kazanıyor.

MUTLAKA SİGORTA YAPTIRIN!
Operatör markalı telefonlar hariç, şu anda tamamı bin 500 TL'nin üstünde fiyatlarla satılan akıllı telefonları çalınma ve kullanıcı hatasına karşı sigortalatmak şart. Fakat tablet ekranına benzeyen büyük ekranların sigortası konusunda kafalar karışıyor. Ancak bunları da sigorta kapsamına almanız kayıplarınızı azaltır.

EN AKILLI CEP'İ NASIL SEÇERİM?
Akıllı bir cep telefonundan ne beklediğiniz önemli. E-posta, fotoğraf ve video, hızlı internet ve sosyal ağlara bağlantı, uygulama çeşitliliği, pil ömrü, yol navigasyonu hizmeti konusundaki farklar doğru telefonu seçmenizi sağlar.

HIZLI MOBİL İNTERNET İÇİN CHROME
Akıllı telefonları kullanırken hareket halinde olduğumuz için hızlı internet tarayıcı işinizi çok kolaylaştırıyor. İnternet sitelerinde sesli olarak sörf yapmamızı sağlayan Google sesli arama özelliğini kullanmak elinizi yormuyor. Google Chrome tarayıcısı ise sık kullandığınız internet siteleri için leb demeden leblebiyi anlıyor. Parmaklarınız yorulmuyor.

Huawei-Ascend
SADECE ÜRETMİYOR MARKASI DA VAR

Operatörlere üretim yapan iki Çinli marka Huawei ve ZTE kendi markalarıyla da Türkiye'de yatırım yapmayı hedefliyor. Süper ince akıllı telefon modeli Ascend P1 modelini önümüzdeki günlerde Türkiye'de vitrine çıkarmayı hedefleyen Huawei, KVK ile anlaşarak servis ve dağıtım sorununu çözdü.

HTC-one-x
SAMSUNG'UN İNTERNET DENEYİMİ AKILLANMIŞ
Samsung Galaxy S serisi tüketicinin takip etmesini sağlayacak yenilikleri barındırmaya devam ediyor. Galaxy S III serisinde ekran 4.8 inç gibi devasa boyutlara çıkarken, navigasyon ve internet deneyimi daha da akıllanmış. Ancak en sorunlu olan pil süresinde rakiplerine göre oldukça iyi bir fark yakalamış.

İPHONE 5 TUTKUNLARINA 7 AĞUSTOS MÜJDESİ
Piyasa ya çıkışı en çok merak edilen cihaz, iPhone 5 için yeni bir dedikodu ortalıkta dolaşyor. Akıllı telefon kullanıcılarının satın alma kararını sürekli erteledikleri iPhone 5, 7 Ağustos'ta vitrinlere çıkabilir. Aynı tarihte yeni işletim sistemi iOS 6 için de umut ışığı belirdi. Bilginin ne kadar doğru olduğu ay sonunda belli olur.

Nokia 808 PureView
KAMERALAR CEP TELEFONUNUN ÖNÜNE GEÇTİ
Samsung SIII ve HTC One X fotoğraf makinesinde hız konusunda yeni bir eşik yakaladı. 41 megapiksel fotoğraf çeken Nokia, Pure View ise neredeyse telefon olduğunu unutturuyor. Bu ürün yeni teknolojiye sahip Nokia'ya fotoğraf konusunda rahat bir nefes aldırıyor.

Nokia Lumia 900
CEP'İNİZİ AÇIN WİNDOWS 8 EKİM AYINDA GELİYOR
Nokia Lumia 900 uzun süre önce yurtdışında satılmaya başlamış olmasına rağmen, Türkçe desteği için bekleniyor. Eylül sonu ve ekim ayı başı Windows 8 için hızlı başlangıç dönemi olacak. Okuduğunuz İngilizce bir gazetenin hızlı çevirisi veya hızlı navigasyon hizmeti, Lumia 900 ve Windows 8 kullanan cihazların en önemli farkını oluşturacak.

İNTERNET PAKETİ İLE KULLANIN
Akıllı telefon kullanımının en önemli farkını internet oluşturuyor. Elektronik posta, Facebook, Twitter, trafik ve navigasyon uygulamaları akıllı telefonların tercih edilmesinde en çok dikkat edilen uygulamalar oldu. Android telefonların sesli Google aramaları ve benzeri özellikleri internet kullanımını kolaylaştırıyor. Tasarım ve ergonomik olarak akıllı telefonlardan çok farklı olan Samsung Galaxy Note, farklı bir segment yaratarak karşımıza çıktı. Şimdi ürünün beyazı için beklemeye başladık.

BİZE ULAŞIN